АВГУСТ/2023

    СЕДМИЦА НА БЪЛГАРСКОТО ДОКУМЕНТАЛНО кино В СКОПИЕ


     
      РОСЕН СПАСОВ

     

    Събитието се проведе от 21 до 27 юни и е плод на дългогодишната съвместна работа и приятелство между Кинотеката на Северна Македония и Българската национална филмотека. С вечерни прожекции в двора на Кинотеката, превърнат в кинозала, заобиколена от огромни борови дървета, с интелигентна филмотечна публика, откриването премина без никакви проблеми, противно на опасенията от страна на някои колеги от БНФ.

    Документалното кино често незаслужено стои в сянката на игралното, поне що се отнася до популярността му сред широката публика. Заради неговите специфични изразни средства и по-образователен, информативен характер зрителите може би го намират за по-скучно. Още от самата зора на киното обаче, авторите, които творят в този вид кино, се опитват да разбиват тези клишета и представи. В момента сме свидетели на своеобразен бум в интереса към документалното кино в световен мащаб. Документални филми печелят големите награди, изразните средства са все по-разнообразни и креативни, а възможностите за онлайн разпространение чрез легалните платформи позволяват безпрецедентен достъп до произведенията на документалното кино.

    В последните две десетилетия българското документално кино достигна едно добро средно ниво на развитие в производствено отношение. Всяка година се произвеждат над 50-60 филма. Постоянно навлизат нови и млади автори. Използва се целият инструментариум на съвременната кино и ТВ документалистика – архивни материали, 3D-анимация, различни гледни точки, възстановки... Авторите подхождат различно при наратива и изнасянето на фактите.

    Достигането им до по-масов зрител, особено в киносалон, остава нерешен и до днес проблем. Затова ми е изключително приятно, че с колегите от Кинотеката на Северна Македония показахме представителна селекция от десет български документални филма. Гледаеми, интересни, информативни, дори малко забавни, но и много различни един от друг в художествено отношение. Нещо обединяващо ги и съществено е, че са имали успешни фестивални обиколки, а и сравнително добри срещи със зрителите по време на редовното им разпространение.

    Guardians_POSTER-master_ENG.jpg

     СТРАЖАРИТЕ НА НАШАТА СЪВЕСТ (2021, РЕЖИСЬОР СТАНИСЛАВ ДОНЧЕВ) 

    Седмицата беше открита с филма „Стражарите на нашата съвест“ (2021, реж. Станислав Дончев), който от юли върви премиерно в кината в България. Филмът беше представен от един от неговите сценаристи – кинокритика Петя Александрова. Неслучайно за откриването беше избран този филм, тъй като другият негов автор – Теодора Стоилова-Дончева е автор и на релевантната към селекцията книга „Българско посттоталитарно документално кино“. Тя също беше представена пред македонската публика.

    Guardians_00_40_00_03.Still005.jpg

     КАДЪР ОТ ФИЛМА СТРАЖАРИТЕ НА НАШАТА СЪВЕСТ (2021, РЕЖИСЬОР СТАНИСЛАВ ДОНЧЕВ) 

    Филмът се фокусира върху малко познатите, но много мразени професии на контрольорите в софийския градски транспорт и т.нар. скобаджии, които пък санкционират неправилно паркираните автомобили в централните зони на столицата. Тяхната работа не е лесна – те трябва да са здрави психически, а понякога и физически, а под цялата професионална фасада стоят човешки същества със свой поглед към живота. Лудостта за тях е ежедневие – по улиците, по спирките, по светофарите… Екипът на филма е не по-малко смел, отразявайки я непосредствено.

    Втората филмотечна вечер представи филмите „Есенно“ (1982, реж. Панчо Цанков), „Сънувам музика“ (1983, реж. Анри Кулев) и „За хората и мечките“ (1996, реж. Елдора Трайкова). И трите са произведени извън времевия контекст на другите в селекцията, но са също толкова актуални и шокиращо кореспондират със съвремието.

    Esenno.00_01_51_23.Still006.png

     КАДЪР ОТ ФИЛМА ЕСЕННО (1982, РЕЖИСЬОР ПАНЧО ЦАНКОВ) 

    „Есенно“ е импресионистична миниатюра, която по изключително поетичен начин, без думи казва толкова много – конкретно за българската действителност, но и по-общо за човешката същност по принцип. Филмът е енциклопедичен пример за силата на доброто късометражното кино да концентрира форма и съдържание.

    Muzika.01_11_16_20.Still058.png

     КАДЪР ОТ ФИЛМА СЪНУВАМ МУЗИКА (1983, РЕЖИСЬОР АНРИ КУЛЕВ) 

    „Сънувам музика“ е част от една тенденция в българското документално кино от 80-те години, която по думите на Теодора Стоилова-Дончева подготвя българското общество за промяната, която предстои да се случи на политическата сцена у нас. Филмите от тази поредица са разтърсващи, смели, искрени, безкомпромисни, реализирани на много добро професионално ниво и разкриват проблемите на обществото в социалистическа България. В същото време филмът е оригинален портрет, изпълнен с магическата музика и талантливата личност на Иво Папазов – Ибряма – световен кларинетист, който сигурен съм, че и публиката в Северна Македония добре познава.

    Za_Horata_i_Mechkite.00_14_51_12.Still033.png

     КАДЪР ОТ ФИЛМА ЗА ХОРАТА И МЕЧКИТЕ (1996, РЕЖИСЬОР ЕЛДОРА ТРАЙКОВА) 

    „За хората и мечките“ е част от друга поредица филми, създадени вече след промените, улавящи и отразяващи пулса на времето. Тази креативна тенденция, според Дончева-Стоилова е обединена от темата за пътуването. Това са едни от най-стойностните и въздействащи, най-награждавани с национални и международни награди филми в новата ни киноистория, в които пътуването, по един или друг начин, е изведено като главен герой в драматургията на разказа. Тези филми са сред класическите шедьоври на българското документално кино. „За хората и мечките“ е остро социален и критичен филм, който разказва колоритно за танцуващите мечки и техните дресьори. Възприема се и въздейства като изключително по своята значимост социално -психологическо изследване. Разкрива оригинално темата за малцинствата в България, трансформирала се от тема табу по време на социализма, в едно от клишетата на прехода. Според българския филмов критик Геновева Димитрова, Елдора Трайкова единствена успява да надскочи констатациите и да превърне наблюденията си по темата в антиутопични епикризи на държавата.

    The_Mosquito_Problem_01.jpg

     ПРОБЛЕМЪТ С КОМАРИТЕ И ДРУГИ ИСТОРИИ (2007, РЕЖИСЬОР АНДРЕЙ ПАУНОВ) 

    Следващото десетилетие е представено с филма „Проблемът с комарите и други истории“ (2007, реж. Андрей Паунов) – един от най-награждаваните български филми. Обществото вече е улегнало от бурите на 90-те години и е готово за анализ на последиците от промените. Вторият филм на Андрей Паунов повтаря, а и надгражда успеха на „Георги и пеперудите“ от 2004 г., смятан за първата бяла лястовица на българското кино от ХХI век. Разпространителската политика и фестивалната стратегия на продуцентите от АГИТПРОП, в комбинация с несъмнените художествени качества на филмите, направиха така, че новото българско документално кино да се появи на световната филмова карта. Авторите на двата филма – Мартичка Божилова (продуцент), Андрей Паунов (режисьор) и Борис Мисирков и Георги Богданов (оператори) са страхотен екип и създадоха разпознаваем стил в документалното кино с характерни черти – артистична визия, необикновен поглед към банални теми и лека ирония към обектите, която понякога опасно се движи на ръба на подигравката с тях, но като че ли никога не прескача границата.

    Tatko_snima_poster_web.jpg

     ТАТКО СНИМА МРЪСНИ ФИЛМИ (2011, РЕЖИСЬОР ЙОРДАН ТОДОРОВ) 

    „Татко снима мръсни филми“ (2011, реж. Йордан Тодоров) разказва историята на не толкова популярния у нас, но изключително необикновен Стефан Апостолов, който е подгонен от комунистическия режим и бяга зад граница. В Холивуд осъществява американската мечта, превръщайки се в продуцент и режисьор – Стивън Апостолоф. Разказът се води традиционно – с интервюта и архивни кадри, но Тодоров целенасочено издига в култ своя персонаж. Едновременно с това ни показва защо това е толкова важно, защото за времето и жанра, в които е творил, Стивън Апостолоф наистина е притежавал култов статус. Зрителят научава за непознатото кино на sexploitation и nudie-cuties жанровете, „претопени“ от порното.

    STOICHKOV-Poster_70x100-en.png

     СТОИЧКОВ (2012, РЕЖИСЬОР БОРИСЛАВ КОЛЕВ) 

    Друг космополитен българин е портретиран във филма „Стоичков“ (2012, реж. Борислав Колев). Най-популярният ни сънародник, Христо Стоичков е показан в най-добрите му моменти, с най-високите постижения във футболната му кариера, тези, от които всеки фен настръхва. Този подход е оправдан от автора, според когото извисяването на персонажа е главната цел на филма. Колев казва за Стоичков, че е вулкан, в който бушуват всякакви страсти, но той е безспорен гений. Екипът на филма е вложил тази страст в тъканта на историята и затова „Стоичков“ е привлекателен и за онези, които не се интересуват от футбол. Неслучайно е най-гледаният документален филм в България след промените.

    Pirates_poster_web.jpg

     ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕРНОМОРСКИ ПИРАТИ (2013, РЕЖИСЬОР СВЕТОСЛАВ СТОЯНОВ) 

    „Последните черноморски пирати“ (2013, реж. Светослав Стоянов) е, колкото забавен, толкова и тъжен колективен портрет на група безнадеждни мечтатели. Различни житейски обстоятелства са ги изхвърлили в покрайнините на обществото, но те и там търсят приключения и съкровища.   

    Grajdaninyt-Kino-2.png

     КАДЪР ОТ ФИЛМА ГРАЖДАНИНЪТ КИНО (2014, РЕЖИСЬОР КОСТА БИКОВ) 

    „Гражданинът Кино“ (2014, реж. Коста Биков) показва по емоционален начин друг безнадежден мечтател – филмовия историк, директор на Българската национална филмотека (от 1976 до 1981) и преподавател, „звездата на българската кинокритика“ Тодор Андрейков, чиято страст по киното е запалила искрата на синефилията в десетки филмови и нефилмови личности у нас. Както личността на Андрейков, така и филмът за него предизвиква затрогващо обединение на кинообщността в България и е зареден с личния афинитет на своя автор към персонажа. В определени моменти това се оказва слабост за драматургичната структура на разказа, но „Гражданинът Кино“ постига своята основна цел – да покаже цялата любов на Тодор Андрейков към седмото изкуство. На фона на личната му история, кристализира и историята на световното кино.

    dok.kino_Skopie_Dobriat_poshtalion.jpg

     ДОБРИЯТ ПОЩАЛЬОН (2016, РЕЖИСЬОР ТОНИСЛАВ ХРИСТОВ) 

    „Добрият пощальон“ (2016, реж. Тонислав Христов) засяга неизбежната в своята актуалност тема за бежанците. Тя обаче е само отправна точка за по-дълбоки обобщения за съвременния живот. Персонажите на Христов, бежанци от самите себе си, живеят в опустяващото село Голям Дервент. Според  Дончева-Стоилова характерното за този филм, както и за останалите му филми е, че са изключително емоционално заредени и често разказани като приказка, без това да нарушава тяхната документалност. Бих добавил, че винаги се движат по тънката граница между документално и игрално кино и в този смисъл са явление в българския филмов контекст и са абсолютно синхронни със съвременните световни тенденции.

    При подбора и селекцията, с колегите от Кинотеката на Северна Македония имахме още едно съображение – филмите да не са политически. Това в никакъв случай не означава, че са беззъби. Всеки от тях, независимо от своята конкретна тема, представлява точна снимка на обществото и света, в които живеем и спомага за неговото осмисляне. А това е най-важното качество на доброто документално кино.

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1