В рубриката „Сценарни ескизи“ публикуваме сценария на филма Брейкинг нюз с режисьор и сценарист Асен Владимиров.
„Жертва на пешки“ на Асен Владимиров е и изследване на съдбата на патоанатома д-р Марков, изпратен от Богдан Филов да участва в международната комисия за трагедията в Катин, и мощна фреска на политическите машинации преди, по време и след Втората световна война. Респектира и другият филм на Асен Владимиров – „Брейкинг нюз“, който разказва през обилен архив и съвременни интервюта за тактиките на чуждестранните военни кореспонденти по време на Руско-турската война, отношението им към нашето население и мястото на България на европейската карта. Освен дълбочината на мисленето, в тези филми прави впечатление и заиграването с технологиите.
Геновева Димитрова,
разговор между критици за Фестивала на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, в. К, 13 декември 2019 г.
* * *
Във втората голяма група документални изследвания на историческа основа с прецизно, детайлно отношение към документа, факта, наследството, ние имаме сериозна филмография през годините, създадена от редица бележите режисьори. Те успяваха именно чрез портрета на известни личности от близкото или по-далечно минало да достигнат до много плътни исторически анализи на епохата и същността на субекта в нея. Днес най-активно, задълбочено и резултатно в тази област работи сценаристът, режисьор и продуцент Асен Владимиров, който отново показа висока класа с два нови филма – „Жертва на пешки“ и „Брейкинг нюз“. Впрочем той признава, че е закърмен с този метод на работа от Юлий Стоянов и винаги го подчертава с благодарност.
Божидар Манов,
Въпреки.com, Критичен поглед: 24-ият „Златен ритон“ – огледало с две лица
* * *
В „Breaking news“ Асен Владимиров разглежда Руско-турската освободителна война от 1877 – 1878 година през призмата на медийното отразяване на тези събития и надпреварата на военните кореспонденти от цял свят за информация преди всички. На първо ниво Асен Владимиров разказва за историческите събития, а на второ – за отраженията им в английската, руската и американската преса. Авторът не е спестил и негативни черти от манталитета на нашия народ, който почти винаги поставя личния си интерес над обществения и националния. Негативна черта, която руските офицери и войници няма как да не забележат и това се отразява много отрицателно върху нашата репутация, а и върху ентусиазма на руските войски от началото на тази възприемана от тях като освободителна война.
Иво Драганов,
Златен ритон 2019. Неофициалната ни история в документалното кино, списание „Кино“, брой 1, 2020 г.
Откъсите подбра Боян Ценев.
За да прочетете сценария, кликнете върху заглавната страница. ↓