ДЕКЕМВРИ/2023

    TIFF – 36-ТИ ТОКИЙСКИ МЕЖДУНАРОДЕН ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ


     

      МАРТА МОНЕВА

     

    Перфектни дни с годзила в Токио

    Нерядко посещенията ми на филмови фестивали са свързани с известни перипетии – пътуване на автостоп с камион, натоварен с канталупски пъпеши от Женева за анимационния фестивал в Анеси, полицейски произвол на пристигане за есенния фестивал в Солун и какво ли още не. Този път пристигнах съвършено спонтанно нa TIFF – Токийския международен филмов фестивал само с пет нелегални ябълки в ръчния багаж, които покорно предадох на властите срещу писмен протокол. Разбита от часовата разлика, тичешком се отправих към площад „Годзила“ за официалното откриване на фестивала. Със сетни сили се проврях през тълпата покрай червения килим и акостирах на мястото на откриването. От момента, в който организаторите ме поеха и настаниха на мястото ми в залата в театъра, всичко доби съвършено друга динамика. Добре уредената, традиционно по японски фестивална организация подсигури както на мен, така и на останалите гости, изключително ползотворен престой. На официалното откриване гостите на церемонията бяха приветствана и от Хирояши Андо, икономически директор/председател на TIFF.

    Tokio-Vim-Venders.png

     © 2023 TIFF for 36th TIFF 

    Президентът на международното жури Вим Вендерс откри фестивала с филма си PERFECT DAYS, заснет изцяло в Япония и японския кандидат за наградата Оскар. Вендерс излезе на сцената с голяма част от екипа на филма, като сподели неописуемото си удоволствие да работи точно с този екип-мечта и разказа как преди трийсет години е участвал в жури в Токио заедно с Пол Остър, Клоди Осар и покойния Лесли Чун. Той разказа и за възхищението си от японския режисьор Озу Ясуджиро, на когото фестивалът заедно с Националния филмов архив на Япония бе посветил специална ретроспектива и изложба, по случай 120 годишнината от рождението и 60 години от смъртта му.

    Tokio-Sub2_Perfect_Days2023-MASTER-MIND-LTD.png

     PERFECT DAYS (2023, РЕЖИСЬОР ВИМ ВЕНДЕРС), © 2023 MASTER MIND LTD 

    PERFECT DAYS беше първият вътрешен гонг, който още озвучава душата ми по най-вълшебен начин. Филмът е изключително тих, мек, спокоен и уравновесен, както актьорът в главната роля, Коджи Якушо, изпълнил прекрасно образа на задълбочен в музиката и литературата токийски чистач на градски тоалетни. Да, тоалетни. Коджи Якушо получи в Кан напълно заслужено Наградата за най-добра мъжка главна роля. Въпреки огромната си заетост, той отдели време за пространна среща с публиката преди прожекцията на OPUS, прощалния филм-концерт на неговия най-близък приятел Рюичи Сакамото, напуснал ни тази пролет. OPUS, сбогуването на Сакамото с материалния свят, бе вторият филм, който отекна в душата ми.

    По време на откриването бе връчена и Награда за цялостен творчески принос на китайския режисьор Чжан Имоу, който подобно на Вим Вендерс сподели с публиката някои незабравими участия в TIFF, както и думите на Акира Куросава, докато приемал награда през 1990 г.: „Все още не съм уловил есенцията на киното“. Кой ли пък някога е успял да я улови...

    Tokio-Main_A_Straightforward_Boy.png

     A STRAIGHTFORWARD BOY (1929, РЕЖИСЬОР ЯСУДЖИРО ОЗУ)  © 1929 Shochiku Co., Ltd. 

    В откриването участва и Андо Момоко, навигаторката на фестивала, функция, която всяка година се изпълнява от различен филмов деец. Андо Момоко се занимава с филмово образование и организира филмов фестивал в отдалечената префектура Кочи, а фокусът ѝ е насочен основно към детската и младежка публика, и към младежката секция на фестивала. Част от програмата за деца бе прожекция на селекция от стари неми японски филми, озвучени от артистката Ямазаки Ванила с музика и инструменти. Филмите бяха подбрани от екип на Националния филмов архив на Япония, който заедно с организаторите беше домакин на Международния симпозиум за филмово образование с участието на Натали Буржоа, Джейми Чембърс, Емили Чанг, Ецуко Дохи, Ваня Калуджерич и Мика Томита. Япония желае да обърне по-голямо внимание на филмовото образование и насочва поглед към по-развитите в това отношение страни. Андо Момоко бе и домакиня на дискусионния панел Женският поглед върху филмовата критика, състоял се по инициатива на Джунко Хираи, където професионалистки от различни страни споделиха отчасти горчивия си опит и гледните си точки, както и дискутираха аспекти като междуполовото неравно заплащане в бранша.

    Tokio-Ozu120_KeyArt.png

    От 74 841 филми, предложени за селекция, са избрани 219. За спецификата на подбора разговарях с Ичияма Озо, програмния директор на TIFF, който сподели радостта си, че Япония отново е отворена за посещения и това е дало възможност на важни хора да посетят фестивала. Домакините са посрещнали около 2000 международни гости. Дългосрочната цел на Озо е да увеличи значението на TIFF, като място за срещи между филмовата индустрия, режисьорите и почитателите на филмите. 2023 е и годината на специалните програми: програма от баските, филми на Франко Дзефирели по случай юбилея му, филми от Италия, с която японското правителство има споразумение за сътрудничество във филмовото производство, панорама на новите филми от Тайван и от Хонконг. На въпроса дали участието на филми от дадени страни подлежи на ограничения, Озо отговори отрицателно. Руската продукция AIR на Алексей Герман младши, хроника на тежките дни на жена-пилот по време на Втората световна война, беше част от състезателната програма. Изобщо състезателната програма беше разнообразна и съдържаше и доста независими филми, някои от които и тричасови, като например независимата и напълно некомерсиална продукция A FOGGY PARADISE на Котсуджи Йохеи. Филмът се състои от две паралелни истории, нямащи нищо общо помежду си. Писан е и е репетиран четири години, а по време на снимките режисьорът е дал свобода за актьорска интерпретация. Свобода за интерпретация е оставена и на зрителя, с много междинно пространство.

    Ичияма Озо и екипът му са селектирали в програмата добри комерсиални филми, някои холивудски или комерсиални японски, или китайски филми, които работят за по-широката публика. Докато подбира, Озо се опитва да забрави, дали филмът е предназначен за комерсиално разпространение или не. Останалото зависи от журито.

    Част от основната състезателна програма бе и изключително нискобюджетната продукция GONDOLA на немския режисьор Файт Хелмер, снимал в Грузия любовната история между две планински гондолиерки. В WHO WERE WE на режисьора Тецуя Томина, също е филм, който трудно може да бъде определен като комерсиален. Жена без памет се влюбва в мъж без памет. Всъщност филмът е посветен на полукрепостни работници, изпращани в миналото да работят при тежки условия в мините и погребвани без паметник. Международната продукция THE SETTLERS на Фелипе Галвез е ужасно кървав антиколониален уестърн и разглежда колонизаторските процеси в Патагония в началото на ХХ век. Две ирански продукции ROXANA на Парвиз Шахбази и THE PERSION VERSION на Мариям Кешаварз също бяха част от основното състезание. В първия през 80-те години на миналия век майка и дъщеря – емигрантки, не могат да се върнат в Иран заради избухналата революция. В MARIA на младия режисьор Мади Асгари Азгади действието се развива около изтекло видео и изчезването на актриса. На Азгади не е било позволено да пътува до Токио, затова филмът бе представен от съпругата му, негова монтажистка.

    Силно осезаемо е желанието на TIFF да даде шанс на млади и досега непознати режисьори да присъстват на фестивала. Фестивалът кани доста студенти от Япония, Китай, Хонконг и югоизточна Азия. Организира майсторски класове. Зад тези усилия стои финансовата подкрепа на японското министерство на външните работи. Озо се надява да се разшири тази част от бюджета, а с това и приносът на фестивала за бъдещето на киното.

    2_2_12_23_snowleopard_01.jpg

     SNOW LEOPARD (2023, РЕЖИСЬОР ПЕМА ЦЕДЕН) © 2023 TIFF for 36th TIFF 

    Голямата награда на Токио / Наградата на губернатора на Токио получи SNOW LEOPARD на режисьор Пема Цеден, в който монах и снежен леопард се радват на специални взаимоотношения. Специална награда на журито спечели ТATAMI на Зар Амир и Гай Натив. Награда за най-добър режисьор получи Киши Йошиюки за (AB)NORMAL DESIRE. Наградата за най-добра актриса взе Зар Амир (TATAMI), а тази за най-добър актьор – Ясна Миртахмасб (ROXANA). Награда за най-добър художествен принос „Дълъг изстрел“ бе присъдена на Гао Пенг. Наградата на публиката спечели (AB)NORMAL DESIRE на режисьора Киши Йошиюки. В секцията „Азиатско бъдеще“ Награда за най-добър филм взе MARIA на Мади Асгари Азгади.

    Tokio-Main_Godzilla_Minus_One.png

     GODZILA: MINUS ONE (2023, РЕЖИСЬОР ТАКАШИ ЯМАЗАКИ) © 2023 TOHO CO., LTD. 

    По време на фестивала бяха проведени безчет работилници и майсторски класове с голяма посещаемост.

    Това беше само кратък обзор на голямото 36-то издание на TIFF. Започнах с годзила, така и ще завърша. Фестивалът бе празнично закрит с филма GODZILA: MINUS ONE на Такаши Ямазаки.

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1