ФЕВРУАРИ/2022

    В издирване на бисери. Неда Станимирова: „Валери Петров за себе си и другите за него“


      КАЛИНКА СТОЙНОВСКА

     

    Никога няма да бъде излишно да се направи нова книга за големия интелектуалец на нашето време Валери Петров. Въпреки че през годините текстове за него има много, в различни формати и в различните видове медии. Но я се опитайте да съберете и подредите поне част от казаното и написано от него и от другите за него?! 

    Точно това е направила в новата си книга „Валери Петров за себе си и другите за него“ Неда Станимирова-Крънзова. Преди години тя издаде много ценна и важна за историята на киното ни книга „Кинопроцесът – временно замразен“, а венецът на делото ѝ според мен е „ХХ век през очите на най-скъпите ми“. Дай Бог всекиму такава свежест на паметта, последователност и самодисциплина, каквито притежава авторката.

    В книгата си, посветена на Валери Петров, Неда е успяла да направи нещо уникално. С присъщото ѝ съвестно и респектиращо отношение към документа, към смисъла и същността на „архивната единица“, тя е сътворила с много любов и преклонение богата книга, включваща не само нейните размисли и вълнуващи я моменти от живота и творчеството на големия поет, писател, сценарист и общественик. Изисква се голяма смелост и много уважителна причина, за да се заемеш с тълкуването на известни и неизвестни факти и документи от биографията, творческия път и гражданското поведение на автора, който сам е цяла епоха в литературата, театъра, киното ни. Няколкото ѝ лични и „задочни“ срещи-разговори с Валери Петров, според авторката – дар от съдбата – които тя дословно цитира, но и коментира с днешна дата, не са чак толкова много, но наистина са ценни. Защото в тях Неда е успяла да улови характера, природата, истинските човешки и творчески качества в личността на Валери Петров.

    Нещо повече – тя успява да изгради сложна мозаечна композиция, в която активно и целенасочено включва, освен своите размисли, и представите, оценките за него на други автори, с които Валери Петров е общувал, имал е приятелство, споделял е общи идеи и възгледи за света и човека, но с някои от тях по-късно се е „разминал“. От изключително значение са думите за него на големия му, неразделен приятел, писателя-сценарист Христо Ганев, на знаменитата поетеса Блага Димитрова, на изследователката на поезията му Розалия Ликова, на литературния критик Иван Сарандев, направил обширна анкета-разговор с големия поет. Ще прибавя и публикувани по случай юбилеи есета за Валери Петров на Стефан Продев, Иван Гранитски, Ицхак Финци и много други. Този начин на представяне ми се струва изключително интересен и смислен.

    Самата Неда определя мястото си в книгата така: „На тази книга аз съм донякъде автор, донякъде съставител, донякъде коментатор на казаното от поета и от другите за него. Истинският ѝ автор е самият Валери Петров – с подробните си разкази, въвеждащи ни в творческата му вселена.“ Но истината е, че това е нейният поглед, нейният избор, нейният авторски прочит и разбира се, нейният начин на мислене и поднасяне на фактите и документите от биографията на Валери Петров. Всичко е минало през нея. Всичко се определя от чувствата, пристрастията, преживяванията на авторката по повод на една или друга стихосбирка, на театрална пиеса и постановка, на сценарий или филм, но и от изключителната самовзискателност да бъде прецизна и точна в опита си да се доближи до вселената на Валери Петров.

    Неда Станимирова-Крънзова подчертава особената, с нищо несравнима „двустранност“, диалектичност на образите в неговите стихове, поеми, пиеси, преводи – „дали-или…“, даващи дълбочината и красотата в творчеството на големия автор. Настроението в тях често е носталгия, но не е меланхолия, смелостта е състояние на духа, но не е борбеност, енергията е духовна, а не безсмислена енергичност.

    Авторката не навсякъде успява да бъде на нивото на своя „главен герой“. Но си е позволила да цитира, не за да се рови в подробностите, а за да се приближи до силата на духа и словото му. „Горе главата, командоре“ е заглавието на един от недопуснатите за реализация сценарии и то е високата мяра за надеждата и човеколюбието му. А в разговорите си с него открива корените им в произхода, в семейството, в детството, в младостта, във верността на идеалите и силното разочарование от начина на тяхното реализиране. Опитала се е да разбере кое го е крепило в безбройните опити да бъде отстранен и смачкан – не от силата на съдбата, а от властимащите. И как постоянно се е съживявал, излизал е от самотата и изолацията, възкръсвал е с надежда за „отминаване на лошото“. Скъсвал е с илюзиите и отново се е връщал към тях. Какъв човек би издържал подобни изпитания?!

    Неда анализира и направения по повод 85-годишнината му документален филм „За възможността да се живее“ на режисьора Юлий Стоянов и съавторите му Ицхак Финци и Асен Владимиров. Какво заглавие само! Както авторката отбелязва, риск е било да се направи филм за Велери Петров, но екипът в крайна сметка предлага творба, изградена с изключителна прецизност и проницателност, с внимателно вглеждане в говорещия, мислещия, шегуващия се, тъгуващия, уж пропускащия много драматични, но и комични факти от живота си интелектуалец. И колелото на живота се завърта…

    Спомням си, че пак Юлий Стоянов беше направил филм за Захари Стоянов, в който настоятелно задаваше въпроса: Кой е Захари Стоянов?

    Не е ли това и въпросът, който интересува Неда Станимирова-Крънзова в респектиращата ѝ книга за Валери Петров? 

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1