ЯНУАРИ/2022

    КУЛТУРЕН АФИШ ЯНУАРИ 2022


      АНAСТАС ПУНЕВ

     

    Януари е месец за наваксване на всичко пропуснато през 2021 г., което важи с особена сила за сериалите, излезли през есента и приключващи около Нова година. Никой от тях не заслужава повече внимание от „Наследници“, чийто трети сезон завърши през декември, но продължава да оттеква и през 2022 г. с надежда за четвърти сезон.

    succession-s1-ka-1920-1108x623.jpg

      НАСЛЕДНИЦИ (2018, СЪЗДАДЕН ОТ ДЖЕСИ АМСТРОНГ)  

    „Наследници“ показва напрегнатия семейно-корпоративен свят на Уейстар Ройко – медийна компания, смътно напомняща на бизнес конгломерата на Рупърт Мърдок, включително чрез преки препратки към Фокс нюз. Корпоративното обаче е прекалено силно преплетено с фамилното, до равнища на шекспирова или дори антична трагедия. При цялата си динамика и разговорливост сериалът е в крайна сметка историята на четирите деца (Джереми Стронг, Сара Снуук, Кийрън Кълкин и Алън Рък), които се борят не толкова за контрола върху компанията, колкото за любовта и признанието на своя безскрупулен баща – Логън Рой (Брайън Кокс). Борбата не просто е безмилостно жестока, но и обречена – и четиримата са безпощадно кастрирани в емоционално отношение от самия него и всичките им опити за преврат са по-скоро жалки и приключват с разгромна победа за Логън.

    Така погледнат, сериалът изглежда едва ли не безцелен, като в трети сезон това впечатление може да се подсили заради ударния финал на втори сезон, който постепенно се размива в хода на новите девет епизода. Впечатлението обаче е измамно, защото въздействието на „Наследници“ е далеч отвъд всякакви битки за власт. То е в релефното изграждане на персонажи и виртуозното разиграване на отношенията между тях с всички съпътстващи предателства и мръсни номера, но и изцяло човешки и ежедневни лични драми. Няма по-добро доказателство за магията на драматургията от това, което се случва с тях в края на сезона – единствено заради майсторското изграждане на конфликт. Едни силно неприятни, на моменти противни хора, стават внезапно симпатични и получават емпатията, която най-вероятно не заслужават. Не за друго, а защото са твърде истински и въвлечени в нещо по-сложно от морална критика на действията им.

    Този ефект не би бил възможен без диалога, който е и най-отличителната черта на сериала. Усещането през цялото време е, че ако някой не „затапи“ другите, ще бъде пометен необратимо и така се налага ритъм на перманентна логорея. Това своеобразно горене на калории отнема нуждата от каквато и да било събитийност, за да бъде интересно. „Наследници“ е еквивалентът на максимата човек за човека е вълк, при това едновременно достатъчно куул, за да не остарее бързо, но и достатъчно ангажиран с по-глобални процеси като президентските избори в Щатите, за да работи с голям мащаб и по по-фундаментални теми като природата на властта. Може би най-очевидното признание за такъв тип сериал е колко много гифове, мемове и цитати без контекст наводняват интернет след всеки негов епизод.

    beat-1200-1200-675-675-crop-000000.jpg

      СЪРЦЕТО МИ СПРЯ ДА БИЕ (2005, ЖАК ОДИАР)  

    Обратно към киното, през януари БНТ1 дава двоен шанс да се гледа един от най-добрите филми на Жак Одиар – „Сърцето ми спря да бие“. Филмът е добър пример за различния начин, по който французите гледат на своето кино спрямо всички нефранцузи. Замислен като римейк на „Fingers“ с участието на Харви Кайтел, в него има и жанрови елементи, и много специфично европейско темпо, без двете да си пречат или да се изключват. Метаморфозите от възвишено към ниско и от пиеси за пиано към брутално насилие са удържани с лекота, на каквато само Одиар е способен. Но тази противоречивост отразява и логиката на неговия главен герой Том (Ромен Дюри), който е едновременно мошеник, но и пианист. Мъчителното разкъсване между тези две занимания превръщат Том в един от онези измамници, с които бихме си пили кафето дори и когато знаем, че няма да си плати сметката накрая.

    „Сърцето ми спря да бие“ е синкопиран и поетичен, но заедно с това концентриран в основната си фабула. Това рядко съчетание успява да превърне обкръжаващия Париж в европейски аналог на Лос Анджелис с цялата му призрачност и клаустрофобия. Атмосферата и най-вече изпълнението на Дюри успяват да компенсират и обезсмислят всички дупки и неравности в сюжета и да добавят нещо ново към изпитаната история за неуравновесения градски човек, който мечтае да бъде класен измамник като баща си, но и да не забравя дълга към майка си. Преди всичко, Том е кълбо от гняв, но и човекът, който страда най-много от този гняв. Той не може да живее в нито един от двата възможни свята, нито пък е способен да направи този избор. Рецепта за катастрофа, която наблюдаваме на забавен каданс.

    Одиар е най-успешен в количествата адреналин, струящи от филма. По типично френски образец всичко в „Сърцето ми спря да бие“ е до дъно и без компромис – и ужасните неща, които Том е длъжен да прави, за да се изхранва, и любовта, която ще го отведе към дъното, и преклонението пред съвършенството на музиката, и разяждането му при осъзнаването на провала. Не животът, а вкусът към него е въздействащото. Големият призрак, който тегне над филма, е невъзможността за скъсване с миналото, болезнено и песимистично потвърдена. Този призрак обаче е опитомен, така че поне до финалните надписи да има много повече внимание върху чувствеността и парижките улици, отколкото върху посланието.

    Наследници, сезон 3 може да бъде гледан по HBO GO.

    „Сърцето ми спря да бие“ може да бъде гледан на 06.01 от 21.00 ч. и на 08.01 от 00.50 ч. по БНТ1.

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1