ЯНУАРИ/2022

    БЪЛГАРСКОТО КИНО, БЕЗ КОЕТО НЕ МОЖЕМ


      ИНГЕБОРГ БРАТОЕВА-ДАРАКЧИЕВА

     

    То ни е нужно, за да не се изгубим в глобалната мрежа, затворени вкъщи, поглъщащи на един дъх цели сериали от стрийминг платформите. Нужно ни е, за да не скъсаме връзка с реалността и идентичността си, упоени от чужди истории за възкръснали мъртъвци, вещери, фантастични животни и серийни убийци. И за да ни събуди от транса, в който сме потънали. Както го направи Васил Гендов с първия български звуков игрален филм „Бунтът на робите“ (1933). Главен герой е Левски, а на финала става чудо – църковните камбани забиват от само себе си. Чудото на звуковото кино!

    a_biahme_mladi_14.jpg

      БИНКА ЖЕЛЯЗКОВА 

     

    Бинка Желязкова „би камбана“ две десетилетия по-късно, че под житейските привидности в социалистическа България („Животът си тече тихо. Партизани“, 1957) нещо дълбоко не е наред. И остана в историята на българското кино като първия режисьор с „арестуван“ филм. Дочака премиерата му едва през 1988 г.

    Дисидентските филми в социалистическа България са направени главно от жени – Бинка Желязкова, Лада Бояджиева („Завръщане“, 1967) и Ирина Акташева („Понеделник сутрин“, 1966). Силни и смели жени, които работят по съвест и с талант, без феминистки слогани и в творческо партньорство със своите мъже – Христо Ганев, Януш Вазов и Христо Писков. Моето поколение в киното израсна с техния пример, опитвайки се да следва техните морални координати.

    Феноменът на активното женско продуцентство в новото българко кино се роди в тази традиция. Много смели жени застанаха зад най-значимите филмови проекти на новия век – Росица Вълканова, Галина Тонева, Мартичка Божилова, Мина Милева, Веселка Кирякова, Весела Данчева, Катя Тричкова, Мила Войникова, Ваня Райнова. Всички те стоят зад най-амбициозните български продукции и копродукции и воюват за международно признание на нашето кино.   

    00-Плакатът-на-Авантаж.jpg

    Международно признание българското кино получава още през 1962 г., когато на „Слънцето и сянката“ на Рангел Вълчанов е присъдена Наградата на ФИПРЕССИ на МФК в Карлови Вари. Следват наградите на „Козият рог“ (1971) на Методи Андонов от Карлови Вари (1972) и Чикаго (1973), както и наградата на Катя Паскалева за ролята на Мария от Брюксел (1973). Най-високото признание за българското кино през миналия век идва от Берлин (1978) – „Сребърна мечка“ за „Авантаж“ на Георги Дюлгеров. „Златна палма“ за късометражен филм е присъдена в Кан (1985) на анимационния филм на Слав Бакалов и Румен Петков „Женитба“. За анимационния си филм „Голгота“ Анри Кулев получава Голямата награда от Оберхаузен (1977) и Първа награда от ФАФ Отава, Канада (1978), а за филма „Постановка“ има „Златен дракон“ от МКФ Краков (1980) . Голямата награда от Оберхаузен (1987) получава Николай Волев за документалния „Дом № 8“. Дипломната работа на аниматора Златин Радев, „Консервфилм“, е номинирана за „Оскар“ за студентски филм (1991).

    Международният кинематографичен процес е ориентир за българските кинематографисти още от времето на пионерските усилия на Васил Гендов. Връзката с европейското кино се задълбочава в края на 20-те години на ХХ век, след завръщането на образованите в чужбина Борис Грежов и Александър Вазов, натрупали опит в немски, австрийски и италиански киностудии. И установили лични контакти с най-видните немски експресионисти – Грежов е асистент на Роберт Вине във Виена, Вазов поддържа приятелство с Фриц Ланг в Мюнхен. Комунистическото управление лишава двамата български режисьори-професионалисти от възможността да правят игрални филми след 1944 г.

    Политическата ориентация към СССР след тази дата свързва българското кино с не по-малко мощни кинотрадиции от Източна Европа. Следвоенното поколение български кинематографисти получава образованието си в московския ВГИК, в Пражката филмова академия (FAMU) или във Висшето филмово училище в Лодз, Полша. В България, освен съветските филми, се прожектират френски филми, филмите на италиaнския неореализъм и филми от останалите страни от Съветския блок. Българското кино естествено абсорбира влияния от достъпните у нас чужди образци. Въпреки официално наложения стил на социалистически реализъм, силните творчески личности и социално ангажираните кинематографисти търсят пътища да проявят своята нерегламентирана уникалност.

    zivotut-si-teche-tiho-133575-810x0.jpg

      ЖИВОТЪТ СИ ТЕЧЕ ТИХО (1957, РЕЖИСЬОРИ БИНКА ЖЕЛЯЗКОВА, ХРИСТО ГАНЕВ) 

     

    Неореализмът е едно от ключовите течения в европейското кино през 40-те и 50-те години на ХХ век. Под негово влияние в нашето игрално кино се появява нов филмов модел. Бинка Желязкова („Животът си тече тихо...“, 1957) и Рангел Вълчанов („На малкия остров“, 1958) предлагат свои, български варианти на неореализъм, уникални приноси към този стил. И поставят началото на нашето антиконформистко кино. През 1958 г. Държавното обединение „Българска кинематография“ взема решение филмът „На малкия остров“ да бъде изпратен на фестивала в Кан, но в сп. „Ново време“, орган на ЦК на БКП, излиза разгромяваща статия срещу филма и той не стига до престижния фестивал.

    Българската Нова вълнá получава своя манифест със статията на Никола Корабов „За новите мисли – нови форми“, публикувана в сп. „Киноизкуство“ през 1962 г. Първият според мен опит нашето кино да се впише в европейската Нова вълнá е дебютът на Любомир Шарланджиев „Хроника на чувствата“ (1962). Независимо от работническата среда и героите комсомолци, филмът е адекватен на характерното за европейското кино от онова време търсене на детайлен психологизъм. И е първият в следвоенното ни кино, който реабилитира екрана като пространство за психологическа рефлексия.

    карамбол.jpg

      КАРАМБОЛ (1966, РЕЖИСЬОР ДИМИТЪР ШАРЛАНДЖИЕВ) 

    Шарланджиев продължава в същия стил с „Карамбол“ (1966), като разработва една от основните теми на Новата вълнá – съзряването на следвоенното поколение европейци и утвърждаването на новите им ценности. Режисьорът се противопоставя на пропагандния патос на соцреализма, като избира за филма си стил на непосредствено жизнено наблюдение.

    gallery_51547.jpg

      ПОНЕДЕЛНИК СУТРИН (1966, РЕЖИСЬОРИ ИРИНА АКТАШЕВА, ХРИСТО ПИСКОВ) 

    „Понеделник сутрин“ е най-яркият български образец на Новата вълнá. Сюжетът му се развива около предизвикателния образ на Тони (Пепа Николова), героиня аутсайдер, която търси съзнателен сблъсък със социалния фалш. Младата и необикновено смела за тогавашната българска действителност героиня в прав текст отправя критики към реалния социализъм, нечувани до този момент на българския екран. Големият оператор Димо Коларов е ориентиран към запазената марка на френското кино от онова време – усещането за спонтанен поглед към действителността. Заради тези фриволности филмът на Ирина Акташева и Христо Писков от 1966 г. е „арестуван“ и стига до премиера едва през 1988 г.

    Влиянието на европейската Нова вълнá върху българските режисьори-антиконформисти през 60-те и 70-те години на ХХ век, обогатява българското кино със стремеж към обективно представяне на действителността и постигане на баланс между психологизъм и социална критика. Филмите от 60-те, които успяват да преодолеят цензурните ограничения („Вълчицата“, 1964, на Рангел Вълчанов; „Рицар без броня“, 1966, на Борислав Шаралиев; „Отклонение“, 1967, на Гриша Островски и Тодор Стоянов; „Бялата стая“, 1968, на Методи Андонов) поставят начало на българското социално критично кино, което ще се развие през следващите десетилетия. В такъв смисъл, „Понеделник сутрин“, независимо от цензурните му перипетии, подготвя почвата за българския вариант на „киното на моралното безпокойство“.

    масово_чудо_2.jpg

      МАСОВО ЧУДО  (1981, РЕЖИСЬОР ИВАН ПАВЛОВ) 

    Идва времето на Едуард Захариев („Преброяване на дивите зайци“, 1973; „Вилна зона“, 1975; „Елегия“, 1982), Людмил Кирков („Момчето си отива“, 1972; „Селянинът с колелото“, 1974; „Не си отивай“, 1976; „Матриархат“, 1977; „Кратко слънце“, 1979; „Оркестър без име“, 1981), Иван Андонов („Самодивско хоро“, 1976; „Покрив“, 1978; „Черешова градина“, 1979; „Вчера“, 1988), Иван Павлов („Масово чудо“, 1981), Николай Волев („Двойникът“, 1980; „Да обичаш на инат“, 1986; „Маргарит и Маргарита“, 1989).

    Glory-726x400.jpg

      СЛАВА (2016, РЕЖИСЬОРИ КРИСТИНА ГРОЗЕВА, ПЕТЪР ВЪЛЧАНОВ) 

    Киното на моралното безпокойство и тогава, и сега поставя ръката ни върху пулса на българския живот, изправя ни срещу нашата реалност, срещу истинските проблеми, които ни държат будни през нощта. Не можем и без това кино. То ни въвлича в диалог като граждани и като човеци, като уникална българска публика. На тази традиция, оформяла се десетилетия наред, дължим постиженията на новото ни социално ангажирано кино, с които сме толкова горди днес – „Лист отбрулен“ (2002) на Светослав Овчаров и „Емигранти“ (2002) на Людмил Тодоров; „Разследване“ (2006) и „Асансьор за пациенти“ (2017) на Иглика Трифонова; „Подслон“ (2010), „Прасето“ (2019) и „Рибена кост“ (2021) на Драгомир Шолев; „Обърната елха“ (2006) на Иван Черкелов; „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016) на Кристина Грозева и Петър Вълчанов; „Безбог“ (2016) на Ралица Петрова; „Христо“ (2016) на Григор Лефтеров и Георги Мацанов; „Ирина“ (2018) на Надежда Косева; „Писма от Антарктида“ (2019) на Станислав Дончев; „Страх“ (2020) на Ивайло Христов; „Доза щастие“ (2020) на Яна Титова.

    Към следващото ниво, където социалното е само подстъп към екзистенциалното, ни водят, всеки по много индивидуален начин, Иван Черкелов с „Търкалящи се камъни“ (1995), „Стъклени топчета“ (1999), „Раци“ (2009), „Семейни реликви“ (2015) и „Не влизай в пререкание с персонала на банята“ (2020); Милена Андонова с „Маймуни през зимата“ (2006); най-младите – Светла Цоцоркова с „Жажда“ (2015) и „Сестра“ (2019) и Павел Веснаков с „Уроци по немски“ (2021). Не можем и без това по-сложно и артистично българско кино, без погледа навътре в себе си, без гмуркането в дълбокото измерение на отношенията ни.

    AGA-9.png

      ÁГА (2018, РЕЖИСЬОР МИЛКО ЛАЗАРОВ) 

    Мистичната реалност. И без нея не можем. Няма как, след като самият Йордан Радичков я открива за киното ни със сценария на „Привързаният балон“ (1969) на Бинка Желязкова. И пак от него идва вдъхновението за „Януари“ (2021) на Андрей Паунов. Между тези два филма болната съвест ще потропа на вратата ни с „Вила Роза“ (2013) и крехката духовност ще бъде спасена от осъден на смърт убиец в „Сърцето на машината“ (2021) на Мартин Макариев. Созопол ще бъде потопен и ще изплува отново чрез любовта в „Потъването на Созопол“ (2014) на Костадин Бонев. Семейните връзки, като органична част от природния ред, ще се окажат несметно съкровище и ще устоят на вечния студ с твърдостта и блясъка на диамантена жила в „Áга“ (2018) на Милко Лазаров. Две български момиченца ще бъдат спасени по магичен начин в копродукцията „Кръвта на пеликана“ (2019) на Катрин Габе. И накрая, психически болният Боби ще сътвори истинско чудо в „Блаженият“ (2020) на Станимир Трифонов.

    Започнах с чудото на биещите камбани в един български филм, появил се почти преди век. Искам да завърша с чудесата, открити от нашето най-ново кино – проговорилото нямо дете и спасеният по чудо бял гълъб. Какво ли е символното им значение? Може би задължително трябва да проговорим със собствения си глас във филмите, без които не можем. Може би сме призвани да опазим Духа в изкуството, да спасим нашето кино от машинарията на глобалната аудиовизуална индустрия. Правили са го няколко поколения преди нас и не им е било лесно. Можем да го направим и ние.

    Честит Празник на българското кино, на киното, без което не можем!  

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1