Честита Нова година!
Дано 2022 е по-спокойна, ведра, хармонична и просветлена!
Дано празнично настроение ни съпътства във всичко, което правим!
А през януари празниците са много. Празник има и българското кино. Националният филмов център организира филмова програма „13 филма за 13 януари“ – Денят на българското кино. Филмите, освен в София, ще бъдат показани във Варна, Велико Търново и Пловдив. Подборката включва късометражни и пълнометражни игрални филми, документално кино и анимация.
Списание КИНО поставя специален акцент на празника със статията на Ингеборг Братоева-Даракчиева: „Българското кино, без което не можем“, както и с текста „Васил Гендов. Живот между киното и театъра“, който Теодора Стоилова-Дончева написа по повод изложбата, посветена на пионера на българското кино Васил Гендов и 130 години от неговото рождение. А Катерина Ламбринова ни среща с успелия и извън границите на България актьор, режисьор и продуцент Христо Живков.
По проекта „Филмовата критика – трансформации и деформации“, кинокритикът Йоана Павлова, която живее и работи в Париж, предлага дискусионна и радикална гледна точка по темата, свързана с многобройни онлайн вариации.
А ориентир към ситуацията и успехите на румънското кино дава преводната статия „Локалните предвестници на Румънската нова вълна“ с автор Андрей Горзо от румънското академично издание Close Up, с което си сътрудничим.
В брой януари не е пропусната и високата теория на киното със студията на проф. Ивайло Знеполски „Теориите за киното“, която ще публикуваме в три поредни броя. Предлагаме първата ѝ част – „Една възможна история“.
Рисунката в началото на броя е на известния художник и аниматор Димитър Димитров – Анимитер, която, освен усещане за празничност, навява и тъга, както всъщност се случва на всеки празник.
Но януари е и месец, когато шества „тенецът“ (по Радичков) и ние, за да припомним на читателите световния му шедьовър, публикуваме пиесата „Януари“, както и откъси от интервюта на писателя през различни години и гледните точки на известните режисьори Крикор Азарян и Иван Добчев за тази наистина гениална, екзистенциална, абсурдна и безкрайно мъдра творба.
А режисьорът Андрей Паунов, инспириран от пиесата, създава най-новия си филм „Януари“ и споделя, че това е фундаментален български текст. От интервюто на Катерина Ламбринова с него научаваме повече за провокациите и авторската му визия за филма, а и за това, че снима филми, за да се влюбва и да открива нови неща.
Всички ние, които се занимаваме с кино, сме влюбени в магията му и дано с всеки филм откриваме нови неща и нови публики.
На добър час!
Людмила Дякова
РЕДАКЦИОННА КОЛЕГИЯ
ПРОФ. БОЖИДАР МАНОВ
ПРОФ. ВЕРА НАЙДЕНОВА
Д-Р ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА
ДИМИТЪР САРДЖЕВ
ПРОФ. ИВАН СТЕФАНОВ
ДОЦ. КАЛИНКА СТОЙНОВСКА
КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
ЛЮДМИЛА ДЯКОВА – ГЛАВЕН РЕДАКТОР
СПИСАНИЕ КИНО / ЯНУАРИ 2022
СЪДЪРЖАНИЕ:
ТЕОРИИТЕ ЗА КИНОТО: ЕДНА ВЪЗМОЖНА ИСТОРИЯ (ЧАСТ ПЪРВА) – ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ
ДИМЪТ ОТ ЕКСПЛОЗИИТЕ НА АНДРЕЙ ПАУНОВ – КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
ЗВУК И КАРТИНА – ЙОАНА ПАВЛОВА
КУЛТУРЕН АФИШ: ЯНУАРИ – АНАСТАС ПУНЕВ
БЪЛГАРСКОТО КИНО, БЕЗ КОЕТО НЕ МОЖЕМ – ИНГЕБОРГ БРАТОЕВА-ДАРАКЧИЕВА
СТРАСТИТЕ ХРЍСТОВИ – КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
ЗЛАТНАТА КАЙСИЯ 2021: РЕСТАРТ ЗА АРМЕНСКОТО КИНО – МАРИАНА ХРИСТОВА
АНРИ АЛЕКАН. КОГАТО „НЕВИДИМОТО“ Е ТУК – КИРИЛ ПРОДАНОВ
ЛОКАЛНИТЕ ПРЕДВЕСТНИЦИ НА РУМЪНСКАТА НОВА ВЪЛНА – АНДРЕЙ ГОРЗО
СЦЕНАРНИ ЕСКИЗИ: ПИЕСАТА „ЯНУАРИ“ НА ЙОРДАН РАДИЧКОВ
ГАЛЕРИЯ: „ЯНУАРИ“ НА АНДРЕЙ ПАУНОВ
АМА, КАК ТАКА? – ИВАН ДОБЧЕВ / РАЗМИШЛЕНИЯ ВЪРХУ РАДИЧКОВ – КРИКОР АЗАРЯН