През 2020 г., когато Ковид-19 беляза болезнено и сферата на културата, Столичната община създаде раздел „Открити сцени – логистична подкрепа“ в Календара на културните събития на София, позволявайки в топлите месеци културата да излезе в парковете на града, създавайки възможност за щастливи срещи на живо между артисти и публика. Инициативата продължава и тази година, а в Борисовата градина през месец май беше открито ново лятно културно пространство, което поднася на столичани и гостите на града хитови театрални постановки, концерти, детски спектакли и др. Парк-театър „Борисова градина“ се осъществява с подкрепата на Столична община и медийното партньорство на БТВ Медия Груп.
Борис Радев, ръководител на проекта в Парк-театър „Борисова градина“, разказва повече.
Какво е Парк-театър „Борисова градина“?
Това е откритата сцена в сърцето на София – в Борисовата градина, до входа на „Алеята на бележитите българи“ и обогатява културния облик на София, като предоставя на зрителите неповторимо изживяване – едновременен контакт с природата и общуване с всички сценични изкуства.
Какъв е зрителският капацитет на Парк-театъра?
Максималният зрителски капацитет е 950 места. Той е единственият летен театър у нас с покрив над публиката и над сцената, за да предостави на зрителите максимален комфорт при дъждовно време.
Решението какъв процент места да се използват е обвързано със стриктното спазване на противоепидемичните мерки и инструкции от страна на Министерството на здравеопазването.
За какъв срок от време отваря врати Парк-театър „Борисова градина“ и какво може да види публиката там?
Откритият театър отвори врати на 22 май и ще радва столичани и гостите на София с разнообразна програма до края на месец октомври. Театралните спектакли, концертите и киновечерите започват от 20 и 21 часа. Публиката на Парк-театър „Борисова градина“ ще има удоволствието да се срещне със свои любими актьори като Захари Бахаров, Теодора Духовникова, Юлиан Вергов, Герасим Георгиев – Геро, Асен Блатечки и др. Меломаните ще се насладят на концертните изпълнения на Софийската филхармония, Поли Генова, Милица Гладнишка и др. Кинолюбителите ще имат възможност да гледат продукцията на Александра филмс.
Помислили сте да представите и млади непопулярни дарования в областта на сценичните изкуства?
По инициатива на Парк-театър „Борисова градина“ и НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ на 4 юли ще бъде представен дипломният спектакъл на абсолвентите от класа на проф. Пламен Марков „Посещението на старата дама“. На представлението ще бъдат поканени директори на театри и представители на медиите. Продукцията ще бъде подкрепена от мащабна рекламна кампания, която да даде силен старт на младите артисти на професионална сцена.
Билети за представленията се продават в мрежата на Ивентим и на касата на Парк-театър „Борисова градина“.
Вече дванайсет години фестивалът „Опера в парка“ е част от Календара на културните събития на Столична община. Софийската опера и балет осигурява в летните месеци достъп до прояви с висока художествена стойност – оперни и балетни спектакли и детски опери, представени на открити сцени. На новоизградената открита сцена на езерото Панчарево ще се проведе вторият летен фестивал „Музи на водата“. Софийската опера ще реализира фестивала с над петдесет представления – шедьоври от оперната и балетна класика, както и популярни мюзикъли. Откриването е на 9 юли от 20 часа с премиерата на операта „Жената от езерото“ от Джоакино Росини в постановка на маестро Пламен Карталов. Диригент на постановката ще бъде познатият на българската публика Франческо Роза, а наред с българските певци ще участват и чуждестранни гости.
В парка на Военната академия „Георги С. Раковски“ ще бъдат представени спектакли за деца.
„Опера в парка“ е част от Календара на културните събития на Столична община.
Фестивал „На стълбите“, организиран от Театър София, се провежда на открита лятна сцена в парка „Заимов“ от 1 до 7 юли. Програмата включва най-атрактивните заглавия на Младежки театър „Николай Бинев“, Театър „Възраждане“, Театър НАТФИЗ, Театър „Българска армия“, Драматично-куклен театър „Константин Величков“ – Пазарджик и Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив. Те ще се състезават за наградите в категориите „Най-добър спектакъл“, „Най-добра актриса“ и „Най-добър актьор“, които ще бъдат определени от авторитетно жури в състав: Ириней Константинов – директор на Театър „София“, Анелия Янева – театровед и театрален критик, проф. Маргарита Младенова – театрален режисьор и професор в НАТФИЗ, проф. Георги Каприев – професор в Софийския университет и театрален критик, Кирил Вълчев – журналист и генерален директор на Българската телеграфна агенция.
Ириней Константинов, директор на Театър „София“, представя инициативата:
Защо фестивал?
Защото от няколко години играем на открито в края на сезона. Отначало на Сцена „Арена“, а след това „На стълбите“. Натрупахме опит, дадохме глътка въздух на колегите си от другите театри и частни трупи да гостуват на сцените ни без финансови ангажименти. Започнахме първи след кризата и всички бяхме щастливи. Сега събираме няколко заглавия, предложени от другите театри и искаме да си направим празник в продължение на една седмица и да раздадем и награди – за най-добро представление и най-добра мъжка и женска роля.
Защо „На стълбите“?
Стълбите са символ на място на Театър „София“. Затова решихме на тях да осъществим магията на театъра.
Как се чувства публиката на открито?
Прекрасно. Много е приятно след 20 часа в затихваща София, в красивия парк около театъра. Духът е свободен. Казваме им мислено „Наздраве“ със студена кутийка бира за всеки и се забавляваме взаимно.
Как се чувстват артистите?
Бързо се адаптираха към откритото пространство. Театърът е започнал от Агората, от площада. Редовна публика, извън загражденията, са ни съседите от махалата. Носят си столчетата, сядат и гледат. Даже и кучетата са спокойни (смее се).
Какво сериозно жури…
Работихме с тях по конкурса за съвременна българска драматургия на името на Театър „София“ и заедно се чувствахме прекрасно.
Какво си пожелавате за бъдещето на Фестивала „На стълбите“?
Да се превърне в летния градски фестивал, който да чакат с нетърпение.
* * *
Предложения за Наградите на Столична община
за ярки постижения в областта на културата за 2021 г.
Дирекция „Култура“ на Столична община приема предложения за Наградите за постижения в областта на културата за 2021 г., съгласно Статут на наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата, приет с Решение № 344 от 22.06.2017 г. на Столичен общински съвет. Наградите се връчват в Деня на София – 17 септември.
Предложенията се приемат до 16 ЮЛИ 2021 г., включително, в областите:
Литература; Театър; Музика; Визуално-пластични изкуства; Художествена фотография; Кино; Архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда; Критика и журналистика в областта на културата; Танцово изкуство; Фолклорни сценични изкуства; Съвременни перформативни и мултижанрови изкуства, както и за Специалната награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура.
Могат да бъдат номинирани творци/творчески колективи за конкретно произведение, създадено, представено и реализирано на територията на град София или художествен факт с траен характер и реален принос за културния живот на града за периода 1 юли 2020 г. – 1 юли 2021 г.
Документи се приемат само по електронен път на https://kultura.sofia.bg/awards/.
Предложението следва да съдържа мотивировка на кандидатурата (до две страници); творческа биография на автора/участниците в авторския колектив; авторски материал или конкретното произведение (книга, филм, запис на театрален спектакъл/концерт и пр.), което е повод за предложението; контактна информация за вносителите на предложението; контактна информация за предложения творец/творчески колектив.
Статутът за наградите е публикуван на www.artsofia.bg, в раздел АРТ КОНКУРСИ.
За допълнителна информация – тел. 02 988 20 08, дирекция „Култура“ на Столична община.