Лицата на лекари, сестри, санитари и стажанти от ковид отделението на Военномедицинска академия бяха нарисувани от Теодор Ушев през януари, докато той беше техен пациент.
„Когато видях за първи път тази рисунка на Тео Ушев, прииска ми се да я видят много повече хора, но най-вече те – медиците на първа линия. Днес това е факт. На много места из София ще срещнем ОЧИТЕ НА МЕДИЦИТЕ, за да им кажем „Благодарим Ви!“. Благодаря и на Тео Ушев, че безрезервно и безвъзмездно подкрепи кампанията, посветена на тези герои!“, написа заместник-кметът Мирослав Боршош във фейсбук профила си.
Столична община организира визуална кампания в градска среда, която ще покаже емоционалната рисунка на артиста, за да благодари на всички медици, които са на първа линия в битката с коронавируса.
***
ПРОГРАМА „НАВЪН“
Обществено представяне на постъпилите проекти и решенията на Комисиите за творческа оценка по Програма „Навън“ за 2022 г.
На 17 февруари в Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ бяха представени проектите, кандидатствали по програма „Навън“ на Столична община за подкрепа на временни художествени инсталации в градска среда в направленията „Градска градина – площадка мавзолей“ и „Открито“. Общо дванайсет художествени проекта участваха в конкурсите и бяха разгледани от комисиите за творческа оценка по двете направления. Комисиите за творческа оценка предлагат през 2022 г. в Градската градина да бъде експонирана творба на Красимир Терзиев, а в езерото в квартал „Дружба“ да бъде реализиран проектът на Минà Минов. Предстои Столичният общински съвет да приеме решение за реализиране на проектите.
„Целта на програма „Навън“ е съвременното изкуство да достига до повече хора, затова избрахме и втора локация, която е в по-периферен район. Нашето желание и цел е съвременното изкуство да се чувства еднакво добре на различни места в града ни, както се случва във всяка една европейска столица“, заяви при представянето Биляна Генова – директор на дирекция „Култура“ на Столична община.
Според проф. Георги Янков – председател на комисията за творческа оценка на проектите в направление „Градска градина – площадка мавзолей“, председател на Експертно-художествения съвет към Столична община и ректор на Националната художествена академия, програма „Навън“ е стойностна, защото предизвиква диалог в обществото.
„Изкуството в градска среда никога не е въпрос само на творчество. Съвременният възглед в изкуството в обществена среда е да се работи с общности, а не само с обекти“, заяви Лъчезар Бояджиев – председател на комисията за направление „Открито“.
МЕЖДУ МИНАЛОТО, КОЕТО Е НА ПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ И БЪДЕЩЕТО, КОЕТО ВЕЧЕ Е БИЛО се нарича творбата, която е избрана от комисията за експониране в „Градската градина – площадка мавзолей“. Неин автор е д-р Красимир Терзиев. Проектът предвижда изписване на текста в кръг, отворен между началото и края на сентенцията, като по този начин публиката ще има възможност за непосредствен достъп до произведението. „Текстът е синтез на някакво усещане, което имам в последните години, в които наблюдавам от една страна миналото да се преработва със страшна скорост, докато бъдещето е все по-трудно да бъде въобразено“, казва д-р Терзиев. Той обясни, че съвсем съзнателно е проектирал надписа, позовавайки се на идеите на художественото слово от ХХ век и не е включил пунктуационни знаци, за да може думите „да бъдат изстреляни бързо, без паузи, без бъдеще и минало“.
„Блок в езерото“ на Минà Минов е първото избрано от комисията произведение в новото направление „Открито“. Авторът обясни, че се е впечатлил от архитектурата на два блока в квартал „Дружба“ и ги е пресъздал под формата на къщичка за патици, която да плува в езерото. „Работата ми е изключително съобразена и провокирана от мястото. Мисля си, че в последните десетилетия изкуството винаги се натоварва с някакви очаквания. Не е достатъчно нещо да е просто естетическо, очаква се да върши някаква полезна работа – да помага на обществото, да се грижи за климата и т.н. Моята къщичка за патици е отговора ми на това“, коментира Минà Минов.
Свързаност с мястото е било точно едно от изискванията към проектите в направление „Открито“, обясни д-р Галя Димитрова-Димова, която също е член на комисията. При оценката на предложенията е било важно още произведенията да са във взаимовръзка със средата и да ангажират локалната общност.
„Навън“ е първата по рода си програма в България за подкрепа на временни художествени инсталации в градска среда. Тя е създадена през 2018 г. от Столична община с цел да обживи и да придаде нов смисъл на едно от историческите „бели петна“ в центъра на столицата – площадката на бившия мавзолей. Програмата е фокусирана върху съвременното изкуство и неговите възможности да коментира и преработва миналото, както и да поражда обществени дискусии, да привлича и възпитава публики. През 2021 г. се създава и второто направление на програмата – „Открито“, което се фокусира върху периферни зони на столицата, кварталите на града и местата, в които има ограничен достъп до изкуство. За 2022 г. е избран паркът около езерото в квартал „Дружба“.
Двете направления на програмата за изкуство в градската среда изпълняват приоритети от Стратегията за развитие на културата на Столична община „София – Творческа столица 2013-2023“, като работят за осигуряване на достъп до култура, за развитие на съвременното изкуство и човешкия капитал, както и за облагородяване на градската среда. Програмите следват моделите на редица международни конкурси за съвременно изкуство и са част от актуалните процеси за утвърждаване на присъствието на изкуството в градска среда.
Красимир Терзиев е интердисциплинарен художник и изследовател, чиято работа обхваща различни медии, като видео/филм, фотография, живопис/рисунка и текст, поставяйки под въпрос границите между реалност и фикция, като същевременно изследва разнородните преходи и напрежения между глобализирания свят, доминиран от поразителното многообразие от символични изображения, и неговите материални основи в технологичния, физически и човешки „хардуер“. Живее и работи в София. Има докторска степен по Културна антропология от Софийския университет (2012), където понастоящем преподава, и магистърска степен по живопис от Националната художествена академия, където преподава от 2008 до 2016 г. Носител е на Наградата за съвременно българско изкуство Unlimited (2011) и наградата за ново българско изкуство „Гауденц Б. Руф“ (2007). Произведенията на Терзиев са част от колекциите на Centre Pompidou/MNAM, Париж; Arteast 2000+ Collection, Moderna Galerija, Любляна; Art Collection Telekom, Бон; Софийска градска художествена галерия, София; Kunstsammlung Hypovereinsbank, Мюнхен; колекция Gaudenz B. Ruf; колекция „Владимир Илиев: Артпроджект Депо“; колекция „Дана и Георги Войнов“ и др. Красимир Терзиев е автор на академичната монография „Ре-композиция. Автор, медия и произведение в епохата на дигиталното възпроизводство“ (2012).
Минà Минов е съвременен визуален артист. Завършил е „Скулптура“ в Националната художествена академия, учил е в Hunter College, Ню Йорк и Frank Mohr Instituut в Гронинген, Нидерландия. До момента е имал няколко самостоятелни изложби и реализирани проекти в София, Благоевград, Белград, Букурещ, Ню Йорк, Амстердам, както и други градове в Нидерландия и в Германия. Мина̀ Минов е носител на награда на фондация „Св. Св. Кирил и Методий“, награда Szpilman и стипендия George Verberg.
Пълен запис от представянето е публикуван на: https://www.youtube.com/watch?v=I-txplA4Lm4&t=290s.