МАРТ/2023

    Берлинале 2023 – Пъстрота без блясък


     

      ЛЮДМИЛА ДЯКОВА

     

    Стивън Спилбърг бе удостоен с Почетната награда „Златна мечка“ за цялостно творчество на 73-тото Берлинале: „Ако Берлинале 2023 г. означава ново начало, тогава не бихме могли да намерим по-добро начало от това, което предлага творчеството на Спилбърг“ – са категорични директорите на фестивала Мариете Рисенбек и Карло Чатриан. И наистина, ако може да се говори за ново начало на тазгодишния Берлински фестивал, то е в търсенето на разнообразие във филмите, не само в официалния конкурс, но и в останалите единайсет секции на фестивала: „Панорама“, „Берлинале специална гала“, „Срещи“, „Серии и тв сериали“, „Документално кино“, „Късометражно кино“, „Форум и разширен форум“, „Поколение и поколение 14+“, „Перспективи на немското кино“, „Берлинале класика“, „Ретроспектива“. Търсено е видово, жанрово, стилистично, геополитическо разнообразие и качествено кино, ориентирано към най-широка зрителска аудитория.

    Close_Encounters.jpg

     БЛИЗКИ СРЕЩИ ОТ ТРЕТИЯ ВИД (1977, САЩ, РЕЖИСЬОР СТИВЪН СПИЛБЪРГ) 

    Този фокус напълно отговаря и характеризира филмите на Спилбърг – зрелищно, фантастично, приключенско кино: „Дуел“, „Челюсти“, „Междузвездни войни“ (съвместно с Джордж Лукас), „Джурасик парк“, „Извънземното“, „Близки срещи от третия вид“, поредицата филми за Индиана Джоунс; социално-драматично: „Списъкът на Шиндлер“, „Спасяването на редник Райън“, „Пурпурен цвят“, „Амистад“, „Мюнхен“, „Линкълн“; анимационният пълнометражен филм „Приключенията на Тинтин. Тайната на еднорога“; мюзикълът „Уестсайска история“; автобиографичния „Семейство Фейбълман“. Според статистиките Спилбърг е най-успешният режисьор на всички времена. Високо ценен от критиката, боготворен от публиката.  Напълно заслужено на церемонията за връчване на наградата 1600 зрители дълго и бурно го аплодираха. Би могло да се каже, че Спилбърг се превърна в своеобразна емблема на тазгодишното Берлинале, поне по отношение на разнообразието от филми и „близки срещи...“ със зрителите. Берлинале е единственият толкова широко отворен за публика фестивал. Конкурсните филми се показват паралелно в няколко кина в града и залите винаги са пълни. Дори тази година откриха нов кинокомплекс Verti Musik Hall, който също работи на пълен капацитет.

    Адекватен в тази посока е и плакатът на фестивала – стилизирани, условни и много различни зрителски лица – отново дело на художничката Клаудия Шрамке.

    Berlinale_Nikola_Filibert_On_The_Adamant.jpg

     РЕЖИСЬОРЪТ НИКОЛА ФИЛИБЕР СЪС ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА НА АДАМАН  

    Но за разлика от качествата на филмите на Спилбърг, в официалния конкурс, където се състезаваха деветнайсет творби, нивото им беше по-скромно. Според мен, освен с някои изключения, филмите бяха по-скоро редови. Да, разнообразни, пъстри, но без блясък. Затова съвсем основателно голямата награда „Златна мечка“ бе присъдена на документален филм – единствен в конкурса „На Адаман“ (Sur L’ Adamant) – Франция, Япония, на режисьора Никола Филибер. „На Адаман“ е дневен център, създаден от доброволци през 2010 г., с грижа за хора с ментални увреждания. Той се намира на понтонен кораб на Сена в сърцето на Париж. Посетителите му са различни – млади, по-възрастни, странни хора, психически лабилни. Всеки, бременен от своя си свят, но намерили на това място пристан, разбиране и усещане за общност. Дневните им занимания са психо и арт терапия и те ентусиазирано участват в тях. Екипът на филма  деликатно наблюдава тези хора, предразполага ги към откритост, следи техните занимания, а те готвят, предлагат кафе, свирят на различни инструменти, рисуват, танцуват, споделят въжделенията и страховете си с пълно доверие към хората, които ги обгрижват, а и към екипа, който ги снима.

    image.png

     НА АДАМАН (2022, ФРАНЦИЯ, ЯПОНИЯ, РЕЖИСЬОР НИКОЛА ФИЛИБЕР) 

    Говорят с познания за литература, изобразително изкуство, кино, музика, разбира се, и за мании и обсесии, а и за желание за близост. Анализират поведението си, картините, които рисуват – абстрактни, някои почти гениални. Между тях има и една българка – Надя, която на обща сбирка изпя куплет от българския химн и просълзи не само хората около себе си, но и зрителите в залата. Такъв ефект постигна и един мъж, добър музикант, на когото са предричали бляскаво бъдеще и са възлагали големи надежди, но съдбата е решила друго. Неговите песни: „Never say never“ и „Nobody knows“, определено предизвикват размисъл. Какво е нормалност и къде са, и има ли граници между тези паралелни светове? Всъщност кой е нормален? Силно въздействащи са финалните кадри, в които „пациентите“ се снимат взаимно с маска и без маска. Така алегорията между имагинерния и реалния свят напълно се размива и зрителят се чувства като един от тях, а това е и посланието на филма – емпатия, разбиране, съпричастност. Филмът напомня за „Георги и пеперудите“ на Андрей Паунов, но при Андрей има повече абсурд и чувство за хумор, докато „На Адаман“ е по-сантиментален в добрия смисъл на думата. След като гледах филма, си казах, че това трябва да бъде Златната мечка, което на фона на останалите заглавия беше предвидимо.

    Berlinale_20_000_Species_of_Bees.jpg

     20 000 ВИДОВЕ ПЧЕЛИ (2022, ИСПАНИЯ, РЕЖИСЬОР ЕСТИБАЛИЗ УРЕСОЛА СОЛАГУРЕН) 

    Също бях убедена, а и говорихме за това с колеги, че Сребърна мечка за водеща, главна роля би трябвало да отиде при София Отеро от филма „20 000 видове пчели“ (20 000 Species of Bees) – Испания, на режисьорката Естибализ Уресола Солагурен. Оказа се, че и журито не е имало колебания за това. Филмът спечели и наградата на Филмовата гилдия, както и наградата на журито на читателите на в. „Morgenpost“. Историята е за осемгодишно момче, което се чувства и иска да бъде момиче. Майката е скулптор и през лятото отива с децата си при роднини в Испания. Тя усеща, че малкото ѝ дете не е като другите, но като човек с широки разбирания приема, че проблемът с идентификацията е въпрос на възраст и съзряване. Бабата категорично не може да приеме странното поведение на внучето си, но затова пък нейната сестра, също странна птица, разбира детето и се опитва да му помогне да намери себе си. Тя отглежда пчели и чрез тяхното разнообразие показва на момчето, че различността не е престъпление или порок. Има и комични недоразумения, когато в един магазин малкия облича, за ужас на продавачките, луксозна рокля, но в повествованието се преплитат и трагични нотки, когато пред икона на Мадоната детето заявява, че иска да умре като момиче. А когато изчезва в гората, започват да го викат и с името, което си е избрал – Луция. След драматични перипетии родителите приемат малкия такъв, какъвто е и само бабата остава безпощадна в своя консерватизъм. Малката София Отеро е изключителна в двойственото си превъплъщение и наградата ѝ беше напълно заслужена, без диктовката на джендър коректност.

    berlinale_The_Survival_of_Kindness.jpg

     ОЦЕЛЯВАНЕТО НА ДОБРОТАТА (2022, АВСТРАЛИЯ, РЕЖИСЬОР РОЛФ ДЕ ХЕЕР) 

    Затова пък прекалената политическа коректност, граничеща с подстрекателство, ме изуми в австралийския филм „Оцеляването на добротата“ (The survival of Kindness) на режисьора Ролф де Хеер. Още първият епизод е стресиращ. В мрачна обстановка група хора с противогази са на парти пред огромна торта, която с удоволствие разрязват. Потресението е пълно, когато камерата в близък план показва лакомството, а то е ни повече, ни по-малко „картина“ на опожарени, срутени къщи, на убити, кървящи тела на тъмнокожи хора.  Същата тази банда от противогази затваря тъмна жена в желязна клетка и я запокитва в безлюдна пустиня, за да умре. Камерата почти в реално време наблюдава агонизиращата под палещото слънце и нощния студ жена, докато незнайно как тя намира сили да разбие клетката и да тръгне да търси спасение. Пътешествието ѝ сред прокажени, обречени хора, непристъпни скали, руини и трупове е мъчително, но пък заснето прекрасно, докато тя намира противогаз и „дегизирана“, стига до „цивилизацията“. Противогазите отново безчинстват и убиват всеки, който е с по-тъмен цвят на кожата, а за да бъде внушението още по-силно, камерата акцентира детайли – руси коси, сини очи и бяла, почти розова кожа. Двама младежи – брат и сестра, забележете, латиноси помагат на героинята да избегне поредната гибелна разправа, но и тримата са заловени и превърнати в роби в призрачен завод сред пушеци и оглушителен шум, омотани в железни вериги. Като супергерой, тя пак успява да се спаси, за да поеме отново на път в тази апокалиптична, безумна антиутопия и да се върне в пустинята, в клетката, където достойно и омиротворено да умре. Изключително добре направен филм, с прекрасна актриса, метафоричен, но толкова тенденциозен, че чак извиква ужас. Да. Белият човек е причинил много злини, но поначало при определени обстоятелства Homosapiens е склонен към жестокост, дори се опиянява от нея, независимо какъв е цветът на кожата му. А да се лансира толкова тезисно и радикално расизъм, макар с обратен знак, ми се струва неприемливо, неморално, неетично... Затова бях силно изненадана, че точно този филм спечели наградата на ФИПРЕССИ.

    Berlinale_Music.jpg

     МУЗИКА (2022, ГЪРЦИЯ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, РЕЖИСЬОР АНГЕЛА ШАНЕЛЕК) 

    Изненада ме и още една награда – Сребърна мечка за сценарий, която отиде при Ангела Шанелек – сценарист на гръцкия филм „Музика“. Обичам претенциозното, маниерно кино, но се обърках сред калейдоскоп от древногръцки митове и легенди, криминални зарисовки, социален патос и класическа и поп музика. Навярно проблемът е в мен, след като членът на журито – румънският режисьор Раду Жуде, чиито филми харесвам, много убедително, или пък прекалено убедително, формулира мотивите за наградата.

    Berlinale_Disko_boy.jpg

     ДИСКО БОЙ (2022, ФРАНЦИЯ, ИТАЛИЯ, БЕЛГИЯ, ПОЛША, РЕЖИСЬОР ДЖАКОМО АБРУЦЕЗЕ) 

    Естетски като визия, но заиграващ се малко в повече с магическия реализъм, е френско-италианско-полско-белгийския филм „Disco Boy“ на режисьора Джакомо Абруцезе. Операторът Хелене Лоувар бе удостоена със Сребърна мечка – награда за особени заслуги в операторската пластика. Двама младежи от Беларус успяват през Полша да избягат във Франция, за да се присъединят към чуждестранния легион. По пътя единият загива, а другият успява да се включи в подготовката на наемниците и е изпратен с „другари  по оръжие“ на мисия в Нигерия. Там воюват най-различни банди и не е ясно кой с кого. Алексей – звездата на немското кино Франц Роговски – влиза в стълкновение с водача на бунтовниците, ранява го, но и се опитва, безуспешно, да го спаси. Тази среща със смъртта, гледката на опожарени села, отвлечени жени, отрезвява героя и налага трагичен отпечатък върху психиката му. Той се връща в Париж, но вече не е същият, а когато вижда любимата на загиналия нигериец като танцуваща бяла робиня, напълно превърта. Двамата се завихрят в неистов танц и тук се намесва просветлението на третото око – в случая игра с цветовете на очите им, което  е доста пресилено и нафантазирано, но иначе изобразителното решение на филма е перфектно. Портретите са плътни и релефни, тренировките в лагера са заснети динамично и сурово, в някои от епизодите ефектно са използвани  прийоми от видео игри, а танците се отличават с особена визуална фееричност.

    Berlinale_Roter_Himmel_1.jpg

     ПУРПУРНО НЕБЕ (2022, ГЕРМАНИЯ, РЕЖИСЬОР КРИСТИАН ПЕТЦОЛД) 

    Вкус към магически реализъм проявява и немският режисьор Кристиан Петцолд в някои от филмите си като „Ундине“, показан на Берлинале 2021 г. С интерес очаквахме новия му филм „Пурпурно небе“ (Roter Himmel) – Германия, удостоен със Сребърна мечка – Голямата награда на журито. Привидно забавна история за двама младежи, които отиват да работят по творческите си проекти  – единият е фотограф, а другият начинаещ писател – във вила край морето. Но се оказва, че там вече има наемател – привлекателна млада жена, която продава сладолед на главната улица и нощем волно се забавлява с един спасител от плажа. Няма как, ситуацията трябва да се преглътне, но „писателят“ е високомерен и отчужден и не иска да се присъедини към оформилата се весела компания. Затова пък спасителят и другото момче завързват интимна връзка. А на младата жена е оказана честта да прочете ръкописа на писателя, преди издателят му да го посети. Девойката чистосърдечно признава, че написаното не ѝ харесва, но какво разбира от висока литература една продавачка на сладолед? Комичен е епизодът, когато издателят чете на глас романа и всичко в него звучи толкова нелепо, претенциозно и бутафорно, че извиква спонтанния зрителски смях. Естествено, че ръкописът е отхвърлен, но нещата съвсем не са такива, каквито изглеждат. Младата жена е студентка по литература и готви научен труд за Хайне. Издателят е впечатлен от нейните познания, а пишман писателят е посрамен. На фона на всичко това постоянно се чуват сирени на пожарни коли и предупреждения за бушуващи горски пожари и някак подсъзнателно се прокрадва предчувствие за трагичен обрат.  Двете момчета, които отиват да приберат закъсалата в гората кола, са връхлетени от бушуващия пожар и загиват, вкопчени един в друг. Тази гибел разтърсва младия писател и той се отърсва от претенциозната си превзетост и написва книга за онова, което реално се е случило. А се знае, че когато нещата идват отвътре и са емоционално преживени, резултатът най-често е добър, а и любовта чука на вратата. Добър филм, в който комично, драматично, трагично – елегантно се преплитат и разказът се следи с вълнение.

    Berlinale_Ingeborg_Bahman.jpg

     ИНГЕБОРГ БАХМАН – ПЪТЕШЕСТВИЕ В ПУСТИНЯТА (2022, ГЕРМАНИЯ, ШВЕЙЦАРИЯ, АВСТРИЯ, РЕЖИСЬОР МАРГАРЕТЕ ФОН ТРОТА) 

    Другият очакван немски филм бе „Ингеборг Бахман – пътешествие в пустинята“ (Ingeborg Bachmann – Reise in di Wuste), не само заради известната австрийска писателка и любовта ѝ с още по-известния швейцарски писател Макс Фриш, което е темата на филма, а и защото филмът е на Маргарете фон Трота, която наричат „водеща сила“ на движението ново немско кино. Достатъчно е да си припомним филмите ѝ: „Изгубената чест на Катарина Блум“ (1975), „Оловно време“ (1981), „Хана Аренд“ (2012). Преди доста години, пак на Берлинале, Рони Вагенщайн ме запозна в Маргарете фон Трота и Фолкер Шльондорф. Затова с гордост мога да се похваля, че съм се ръкувала с двама водачи на немското кино. По повод на героините си Маргарете фон Трота казва: „Моите героини не са само силни, във всяка силна жена има несигурност, уязвимост, съмнение“. Но това, което е особено впечатляващо при „Ингеборг Бахман“, освен че филмът е професионално, майсторски направен, е как режисьорката представя Ингеборг Бахман. Очарователна, талантлива, отворена към света, свободомислеща, влюбена, но и ранима млада жена. Тази трактовка показва една наистина еманципирана жена, но без следа от натрапчив, радикален феминизъм, каквито лозунги развяват съвременните феминистки.

    Berlinale_Past_Lives.jpg

     МИНАЛИ ЖИВОТИ (2022, САЩ, РЕЖИСЬОР СЕЛИН СОНГ) 

    И докато сме на тема любов, ми се иска да откроя още два филма: „Минали животи“ (Past Lives) – САЩ, на режисьорката Селин Сонг за една неосъществена още от детството любов. Героите се срещат отново след двайсет и четири години – тя омъжена, а той свободен и все още влюбен в нея. Само погледите им издават влюбеност и копнеж, а спомените ги връщат назад във времето, когато са се разделили като деца, защото тя със семейството си емигрира в Канада, а той остава в Сеул. Срещат се отново след дванайсет години, но и тогава влечението им един към друг си остава копнежно. Не си спомням да съм гледала друг толкова любовен филм, в който да липсва всякаква физическа близост. Деликатен, фин, нюансиран – в стила на най-доброто корейско кино.

    Berlinale_Totem.jpg

     ТОТЕМ (2022, МЕКСИКО, ДАНИЯ, ФРАНЦИЯ, РЕЖИСЬОР ЛИЛА АВИЛЕС) 

    И още един любовен филм „Тотем“ (Totem) – Мексико, Дания на режисьорката Лила Авилес, който бе удостоен с Наградата на Екуменическото жури. В него на преден план е изведена любовта като екзистенциална категория. В голямо семейство се готвят за празник. Баби, дядовци, деца, внуци, роднини и приятели подготвят рождения ден на Тона  – млад художник. Най-нетърпелива да го види е дъщеричката му, но той е много болен и всъщност празникът е и ритуал на своеобразно сбогуване. Всеки иска да даде и да приеме колкото може повече обич!

    А дали това не и посланието на 73-тото Берлинале?

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1