НОЕМВРИ/2021

    КУЛТУРЕН АФИШ: НОЕМВРИ 2021


      АНAСТАС ПУНЕВ

     

    През ноември „Февруари“ на Камен Калев ще бъде по столичните екрани, а ограниченият достъп до киносалоните е една иронично добра новина, защото филмът приканва към интимно и съзерцателно преживяване без тълпи от хора наоколо. Дори и леко унасяне от приспивното му темпо не би се отразило негативно, защото това е кино, отговарящо на мисълта на Абас Киаростами, че е по-добре един филм да те приспи, отколкото да те вземе за заложник.

    Февруари 2

      ФЕВРУАРИ (2021, РЕЖСИЬОР КАМЕН КАЛЕВ)  

    Парадоксът на „Февруари“ е, че неговата смелост идва от сдържаността му. Сдържаност на неизменния фокус върху отшелническия живот на Петър, изигран в три различни възрасти от Лъчезар Димитров, Кольо Добрев и Иван Налбантов и вдъхновен от дядото на Камен Калев. А смелостта се откроява в зададената сложна задача да се улови най-трудното, но затова и най-изкушаващо в киното – самото време. Дори там, където мълчанието е прекомерно и натежава, филмът въвежда едно собствено времетраене, което надделява над филмовото, тъй като не робува на неговите правила и крайни срокове, но най-вече на необходимостта от кулминация. Ако има ултимативен антикулминационен филм, това е „Февруари“.

    Петър е онзи глас, който никога няма да чуем – не само защото не чуваме да казва почти нищо, но защото е истински аутсайдер, чийто житейски избор изглежда толкова далечен, че сякаш нещо не му е наред (както го убеждават и малцината, с които се среща на екран). Пред него избледнява аутсайдерското при емоционално разтърсения или дори жертвата на глобална несправедливост, защото те поне имат истории, които да ги превърнат в мъченици. Петър от своя страна разполага само с необяснимата хармония на самотата си – напълно безконфликтна и дори нечовешка. Или поне тя е необяснима за обичайните медиуми, но не и за киното. Калев разказва не веднъж за енигматичната усмивка на дядо си, когато го питал как се чувства да живее абсолютно изоставен сред животните по цял ден и „Февруари“ е ехото на тази усмивка.

    Деликатните режисьорски кадри, изработени едновременно с много труд и интуиция, можеха да бъдат ползвани като реклама на този причудлив свят и контрапункт на съвременния свят, но остеритетът е удържан докрай и съвременността не се мярка по никакъв начин. И така е редно, защото всяка естетизация би поставила удобна дистанция спрямо другостта на жизнения цикъл без нито един връх. Само в режисираното забавено темпо този етос може да бъде изразен автентично, без да има и намек за оценка, независимо каква. В сравнение с последните два филма на Камен Калев може само да приветстваме тази нова посока в неговите творчески търсения.

    filme nocturnal animals 08

    ХИЩНИЦИ В МРАКА (2016, РЕЖИСЬОР ТОМ ФОРД)

    За онези, които ще предпочетат домашните преживявания, препоръката е „Хищници в мрака“ на Том Форд. Подобно на дебюта му „Самотен мъж“, и „Хищници в мрака“ може да бъде сбъркан със свръхлустросано упражнение по стил без човешко лице (лесно обяснимо с по-познатото занимание на режисьора като моден дизайнер), но в действителност е много повече. Или най-малкото е учудващо как толкова формалистичен филм може да съдържа в себе си грандиозни количества литература.

    Литературата, а в по-общ план разказването на истории, е в центъра на „Хищници в мрака“. Историята на неуспешния брак на Едуард (Джейк Джиленхал) и Сюзън (Ейми Адамс) е преразказана фикционално в книгата на Едуард (озаглавена също „Хищници в мрака“), която той изпраща мистериозно на Сюзън след раздялата им. И ако това не е достатъчно мета, историята в книгата се разиграва паралелно с историята на нейното четене от страна на Сюзън и отражението върху новия ѝ живот като галерист на съвременно изкуство в Лос Анджелис. Избраният формат поставя под съмнение надеждността на разказвача, но не и ефекта на думите на Едуард върху героинята. На още по-високо ниво историята, описана в книгата на Едуард, поглъща, но и отчуждава със зрелищността си по същия начин, по който двамата съпрузи са се отдалечили един от друг. Отстраненият поглед, през разказването на чужда съдба, се оказва най-доброто обяснение за провала на един брак.

    Свързващата нишка между всички тези паралелни фабули е изкуството. Началният кадър показва инсталация от месести голи жени като символ на умората и безцелността на съвременното изкуство, а след това разбираме, че определящо за разрива между двамата е, че Сюзън не е вярвала в писателската кариера на Едуард. Затова за нея няма по-удачно наказание от „Хищници в мрака“ – книгата, в която жената на въображаемото алтер его на бившия ѝ съпруг – Тони Хейстингс (изигран отново от Джейк Джиленхал) е изнасилена по особено жесток начин.

    Въображението на Едуард се оказва единственото възможно спасение от демоните на неговия предишен живот и в този смисъл филмът е апология на създаването на алтернативни разкази, но и на жанровостта изобщо – докато животът на Сюзън може да бъде определен като реплика на някой европейски филм от 60-те, уж въображаемата история е сто процента тексаска и се придържа към конвенциите на трилъра. Въпреки че на структурно ниво „Хищници в мрака“ изглежда усложнен и самоцелен, в действителност филмът може да се чете като пределно ясна история за отмъщение, макар и отмъщението да е поднесено нетрадиционно. Докато други педантично изградени и двусмислени филми могат да загубят жизнеността си в лабиринта, който създават, този успява да запази праволинейността си. Образът на тази праволинейност, завита в дизайнерски станиол, е една друга инсталация на съвременното изкуство – думата Revenge, разтеглена на няколко реда в галерията на Сюзън, като на последния ред стои едно-единствено самотно „E“. Точно като отмъщението във филма.

    София моя любов банер 

    И накрая – едно съвсем различно събитие, което ще се проведе в началото на месеца в Дом на киното. „София, моя любов“ е филм-омнибус, който представя сбор от десет кратки филма на ученици от различни столични гимназии. Проектът е реализиран в екипна работа с ментори като Милко Лазаров, Петър Вълчанов, Кристина Грозева, Николай Тодоров, Димитър Сарджев, Христо Симеонов, Любомир Младенов, Светослав Драганов, Ваня Иванова, Калоян Божилов и други и може да се очаква, че резултатът е професионално завършен. Амбицията на авторите е филмчетата да съдържат по-скоро емоционален, а не строго документален разказ за София. По-важното е, че тази инициатива на Съюза на българските филмови дейци цели да насърчи интереса на децата към киното и да възроди киноклубовете в гимназиите, а това наистина е една добра новина.

     

    „Февруари“ може да бъде гледан по кината през ноември.

    „Хищници в мрака“ може да бъде гледан на HBO GO.

    „София, моя любов“ може да бъде гледан на 02 ноември от 19:00 ч. в Дом на киното.

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1