ОКТОМВРИ/2021

    НАГРАДИ НА СОФИЯ И НОВО КУЛТУРНО ПРОСТРАНСТВО


     

    Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата за 2021 г. бяха връчени в Деня на София. На 17 септември Столичната община по традиция отличава родни творци с принос към културния живот на града.  

    Специалната награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура беше присъдена на две достойни жени, отдали целия си живот на културата и любимите си изкуства: балерината, хореограф и педагог Маргарита Градечлиева и на проф. Надежда Сейкова – режисьор и педагог.

    Преди да поднесе на проф. Сейкова статуетката „Света София“, дело на скулптора проф. Георги Чапкънов, заместник-кметът Мирослав Боршош се обърна към отличените творци: „Тези награди са важни, защото ви отличават за постиженията ви през годината! Но вие сте изключително важни за нас и по друга причина! Живеем във време не само на тежка физическа зараза, но и на духовна зараза! На зараза на ценностите, на духа, на естетиката, на езика… И вие сте хората, които ни предпазват – всеки ден, всеки миг – с работата си, със своята отдаденост, преодолявайки много трудности!“.

    „Разбрах, че ще ме награждават, но чак най-голямата награда не очаквах!“ – шеговито се обърна към присъстващите проф. Сейкова. „Благодаря на мъдрата София, на красивата София! А аз живея с надеждата, че все още мога нещо да правя и да се виждам с хубави хора!“.

    Маргарита Градечлиева не присъства в залата, тъй като в Каварна отбелязваше годишнина на местната художествена галерия, носеща името на нейния съпруг Христо Градечлиев. Тя изпрати своите благодарности за доверието, което за нея е най-важното в изкуството.

    Проф. Цочо Бояджиев получи наградата за литература за поетичната си книга „Кухата сърцевина на живота“. Връчи му я Малина Едрева, председател на комисията по образование, култура, наука и културно многообразие в Столичния общински съвет и член на журито. „Във време на предизвикателства предприемчивостта и креативността са много важни! Благодарим Ви, скъпи творци, че във времето на физическа дистанция, не позволихте да имаме социална!“ – каза г-жа Едрева.

    Специален гост на церемонията в Софийската градска художествена галерия беше оперната прима Райна Кабаиванска. За организацията на нейния майсторски клас и за създадените условия за усъвършенстване и сценична изява на млади таланти в сферата на оперното изкуство, в област „Музика“ беше отличен д-р Георги Текев, изпълнителен директор на Нов български университет. Той получи наградата от Елен Герджиков, председател на Столичен общински съвет.

    „Този майсторски клас надскочи своите цели. Създаден преди двадесет и една години, той нареди София на картата на големите и значими центрове за усъвършенстване на млади оперни певци в света, създаде и школа на един голям артист и меценат. Повече от сто млади изпълнители продължиха своето образование, успяха да се подготвят за големите световни сцени и успяха на направят своите дебюти именно в София. Благодаря за всичко това, за уроците и вдъхновението на Райна Кабаиванска!“ – каза д-р Текев. Той благодари за партньорството на Столичната община, която от години подпомага инициативата, като част от Календара на културните събития на града.

    7


    Елена Телбис получи наградата в област „Театър“ за драматургията на пиесата „Боклук“ в Театър 199 „Валентин Стойчев“. Актрисата Лилия Маравиля, член на журито, ѝ я поднесе с думите: „Имам удоволствието и честта да я връча на един изключителен млад творец, който досега ни е очаровал с актьорския си талант, а тази година ни показа таланта си на европейски, съвременен, модерен драматург!“.

    10


    Ясен Василев взе наградата за „Танц“ за пърформанса „Невъзможни действия“. Връчи му я Мила Искренова, член на журито.

    Антон Стайков и Свобода Цекова, куратори на изложбата „Отвъд картините. За изкуството и живота на Борис и Славка Деневи“ в галерията на Съюза на българските художници на „Шипка“ 6, са носителите на наградата в област „Визуално-пластични изкуства“. Поднесе я Лъчезар Бояджиев – художник и изкуствовед, член на журито.

    Теодосий Спасов взе наградата в област „Фолклорни сценични изкуства“ за музикални пиеси, изложба и филми, посветени на Антарктида. Връчи му я доц. д-р Георги Петков, който отбеляза неговата творческа иновативност и нестандартен подход към традиционния фолклор.
    „Искам да свържа музиката с днешния празник – тя нямаше да съществува без вярата към Божествената искра, към закрилата, без надеждата, че тя ще достигне, чрез нашия талант и труд до публиката, която обичаме и ни обича, без мъдростта на нашите родители и прекрасни учители, които са ни възпитали и показали вълшебния свят на музиката!“ – каза Теодосий Спасов.

    Биляна Брайкова Карастоянова прие наградата в област „Художествена фотография“ за работата си като съставител и автор на фотографската книга „Непознатият фотограф Георг Волц“. Връчи я Аделина Филева – директор на Софийската градска художествена галерия.

    Мартин Янков, Златимира Симеонова и Димитър Дудеков от фондация „Колективът“ взеха наградата в област „Архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда“ за проекта „Реките на София“ – инициатива за социализиране на градските реки. Връчи я доц. д-р арх. Ясен Кьосев, член на журито.

     

    18

    Димитър Сарджев е носител на наградата в област „Кино“ за документалния филм „Срещу течението на времето“, получи я от Весела Ножарова – изкуствовед и член на журито.

    Ева Тенева-Зайкоф е носител на приза за „Съвременни перформативни и мултижанрови изкуства за проекта „Доктори без маски“, включващ албум с рисунки и истории на лекари, серия от изложби и пърформанси, посветени на лекарската професия.

    Доц. Юрий Дачев е носител на наградата в област „Критика и журналистика в областта на културата“ за предаването „Рецепта за култура“ по Българската национална телевизия. Връчи му я проф. Людмил Христов, член на журито.

    Д-р Сава Драгунчев връчи „Наградата на журито“ на арх. Тодор Войников за книгата му „Драски по софийските работи“.

    В кулминацията на церемонията беше почетена паметта на поета Марин Бодаков. Творец, университетски преподавател и член на журито, той до последно работеше активно, за да помага на Столичната община в осъществяване на културната ѝ политика. Водещата припомни отговора му в едно интервю на въпроса как би прекарал деня си, ако знае, че е последен от живота му: „В малки жестове и обяснения в любов към най-близките. И ще продължа да си гледам работата!“.

     

     

    original

     

    Регионалният център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ започва да се пълни със съдържание тази есен. Първото по рода си пространство у нас за изпълнителски, визуални изкуства и музика от България и света се намира в бившата топлоцентрала на НДК, построена през 80-те години. Архитектурната трансформация на сградата започна преди две години след провеждане на международен конкурс, спечелен от архитект Мариана Сърбова. В преустройството ѝ участват още интердисциплинарен екип от български артисти и чуждестранни експерти. Изграждането на „Топлоцентрала“ следва устойчивите практики на подобни центрове в Берлин, Париж, Нант.
    Изоставената топлоцентрала на НДК е разпозната като място с най-голям потенциал за създаване на Регионален център за съвременни изкуства през 2014 г., когато в София се провежда международната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света IETM. Ресоциализирането на пространството и хълмовете около него стартира по инициатива на асоциация „Топлоцентрала“ и със средства от бюджета на Столичната община.

    През 2021 г., по предложение на Столичния общински съвет и с решение на Министерския съвет, „Топлоцентрала“ е преобразуван от общински в регионален център за съвременни изкуства. Благодарение на това, той ще взаимодейства с независими творци и културни организации от сферата на сценичните и визуалните изкуства и от общините Самоков, Ботевград, Ихтиман, Костинброд, Своге, Сливница и Костенец.

    original 1

    Центърът за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ е първата мащабна инициатива на независимата арт сцена, подкрепена от общинската администрация и от чуждестранни културни институти и мрежи. Неговата основна функция ще бъде да представя и копродуцира културни продукти в различни жанрове на независимата арт сцена – българска, европейска, световна. „Създадохме условия за съвместна работа на български и чуждестранни артисти чрез резидентни и обменни програми. Предвиждаме много дискусионни, образователни и междусекторни събития“ – споделя независимият театрален режисьор Веселин Димов, временно изпълняващ длъжността директор на „Топлоцентрала“.

    Арт центърът се намира зад хълмовете на Южен парк 2 между културно-историческия комплекс „Гарнизонно стрелбище“ и Перловска река. „Топлоцентрала“ ще работи в синергия със заобикалящата я среда, като показва нови социални и екологични практики. Сградата ще бъде достъпна за хора от всички възрасти и социални групи. Освен с голяма и камернa сцени и изложбенa залa, „Топлоцентрала“ разполага и с външен амфитеатър и тераса, както и с резидентен център за чуждестранни артисти.

    „Топлоцентрала“ ще функционира и като пространство, в което могат да гостуват фестивалите на всички съвременни изкуства у нас. През ноември ще можем да видим събития на ACT фестивал за свободен театър, част от Календара на културните събития на Столична община. 11-ото му издание ще представи изключително силна международна програма, подпомогната от чуждестранните културни институти у нас.

    Регионалният център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ е член на Trans Europe Halles (teh.net) – най-старата и динамична културна мрежа в Европа, вдъхваща нов живот на изоставени сгради, превръщайки ги в центрове за изкуство и култура.

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1