СЕПТЕМВРИ/2021

    от Главния Редактор


     

    Гео Милев – интелектуалец, публицист, поет – модернист, един от най-видните представители на експресионизма в българската и европейска литература. Арестуван на 15 май 1925 г. и безследно изчезнал, както мнозина видни личности жертви на полицейския терор.

    Какво по-подходящо време от това, през месец септември да си припомним безсмъртната поема на Гео Милев „Септември“ – публикувана в книжка 7-8 на списание „Пламък“ през 1924 г. 

    Акцент поставям и върху това, че въвеждащата рисунка в септемврийския брой е фотос от неизлагана досега творба на Павел Койчев – един от най-признатите уникални и впечатляващи български скулптори. Неговите пространни композиции на открито: „Торният бръмбар“, „Стадото“, „Водна паша“, „Градежът“ носят нещо от наивитета и детския възторг и едновременно с това създават усещане за единение с природата, внушение за изначална мъдрост и космическа хармония. Освен с множеството самостоятелни изложби в България и по света, Павел Койчев участва в изложението „Световни художници на хилядолетието“ в Централата на ООН в Ню Йорк. За проекта си „Под масата“ скулпторът споделя: „В проекта има аналогия с всички нас, които сме под масата, всички които искаме да се скрием в свой собствен свят и да го създадем, както правят децата“.

    Представяме на читателите и изключителния световен артист – сценарист, режисьор, художник – Сергей Параджанов, един от най-самобитните творци на ХХ век, за когото казват, че е: „от най-парадоксалните образи в съвременната култура“. Филмите му „Сенките на забравените прадеди“ (1965), а за мен особено, „Цветът на нара“ (1968) са извън границите на времето и удивляват с артистизма си и органично вплетените в структурата им арменска, грузинска, руска и украинска култури. Творци като Фелини, Висконти, Антониони, Жан-Люк Годар се възхищават на творчеството и таланта му, и когато през 70-те години Съветският режим по скалъпени обвинения тиква Параджанов в затвора, се борят за неговото освобождаване.

    В рубриката „Сценарни ескизи“ предлагаме на читателите сценария на филма „Не си отивай“ на писателя-драматург Георги Мишев, с чиято разнищваща сатира и детайлно познаване на българската народопсихология са свързани емблематични филми като абсурдния, сюрреалистичен „Преброяване на дивите зайци“ на режисьора Едуард Захариев, унищожителните като критика на манталитет и битност „Вилна зона“, също филм на Еди Захариев, „Самодивско хоро“ и „Дами канят“ на Иван Андонов, стоплените от човечност и доброта филми на Людмил Кирков: „Момчето си отива“, „Не си отивай“, „Матриархат“, „Селянинът с колелото“, телевизионните сериали „Дунав мост“, „Патриархат“ и още филми с биография в аналите на българското кино. Всички тези произведения дават основание да се говори за Георги Мишев като за „живият класик на българската сатира“.

    Друг разказвач на истории, с когото читателите ще се срещнат, е Ивайло Христов. Забележителен актьор в киното и в театъра, филмов и театрален режисьор със свой стил, любим професор на студентите в НАТФИЗ, но най-вече – прекрасен човек.

    „Хубен рисува пари“, ако мога да заимствам заглавието от едноименния филм на Георги Тенев, представя художника Хубен Черкелов, бунтар и участник в артистичния кръг XXL през 90-те години, а след 2000 емигрирал в САЩ – творец със световна слава и успех, чиито творби са в и отвъд времето, а водеща в творчеството му е оста: власт – пари – наследство – икономика – изкуство.

     

    Людмила Дякова

     

     

    РЕДАКЦИОННА КОЛЕГИЯ
     
    ПРОФ. БОЖИДАР МАНОВ
    ПРОФ. ВЕРА НАЙДЕНОВА
    Д-Р ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА
    ДИМИТЪР САРДЖЕВ
    ПРОФ. ИВАН СТЕФАНОВ
    ДОЦ. КАЛИНКА СТОЙНОВСКА
    КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
    ЛЮДМИЛА ДЯКОВА – ГЛАВЕН РЕДАКТОР

     

                             

      СПИСАНИЕ КИНО / СЕПТЕМВРИ 2021  
      СЪДЪРЖАНИЕ:  
    КОЛАЖ ЗА ПАРАДЖАНОВ – ЛИЗА БОЕВА
    РАЗКАЗВАЧ НА ИСТОРИИ – ЛЮДМИЛА ДЯКОВА
    ФИЛМОВАТА КРИТИКА. СПЕЦИФИКА, ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОБЛЕМИ – ИРИНА ИВАНОВА
    КУЛТУРЕН АФИШ: СЕПТЕМВРИ 2021 – АНАСТАС ПУНЕВ
    ВЕНЕЦИЯ 78' – САВИНА ПЕТКОВА
    КИНОЖИВОТЪТ В СОФИЯ ПРЕДИ 100 ГОДИНИ (II ЧАСТ) – ПЕТЪР КЪРДЖИЛОВ
    ЩРИХ ОТ НОВОТО БЪЛГАРСКО АНИМАЦИОННО КИНО – НАДЕЖДА МАРИНЧЕВСКА
    ВАЖНОТО Е ФИЛМЪТ КАКВО ИСКА – ВЕСЕЛИН ХРИСТОВ
    ТАЙНАТА НА ТВОРЧЕСТВОТО – АНДРЕЙ ЗВЯГИНЦЕВ
    СЦЕНАРНИ ЕСКИЗИ: НЕ СИ ОТИВАЙ
    ГАЛЕРИЯ: НЕ СИ ОТИВАЙ
    ОТ АРХИВА: СПИСАНИЕ „КИНОИЗКУСТВО“ 1 БРОЙ 1955

     

      ИЗВЪН БРОЯ:  
    ПОЕМАТА СЕПТЕМВРИ
    КАПИТАЛЪТ – ХУБЕН ЧЕРКЕЛОВ
    КРИСТО И ЖАН-КЛОД: СРЕЩИ БЕЗ РАЗДЯЛА

     

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1