Несъмнено, голямото филмово събитие от края на август и първите дни на септември е 30-ят юбилеен международен филмов фестивал „Любовта е лудост“. Почти не е за вярване, че инициатива, подета в размирната 92 година, се реализира така успешно вече трийсет години, прерастна в един от най-авторитетните филмови фестивали в България. Разбира се, това не би било възможно без подкрепата на община Варна, Националния филмов център и не малкото спонсори – радетели за българската култура. Заслуга за устояването на фестивала през годините имат и ентусиазираните екипи, които го организират и провеждат, и преди всичко неуморният и отдаден на каузата му селекционер и художествен директор проф. Александър Грозев, който успява да представи във Варна най-доброто и значимо от световното кино. Всеки, който познава фестивала, ще се съгласи, че програмите му са разнообразни и се радват на интерес както от страна на публиката, която пълни залите на всяка прожекция, а те вече са четири, така и от специалистите, които откриват нови кинематографии, нови творци, нови почерци, нови тенденции в световния кинематографичен процес.
Това се наблюдава не само във филмите в основния и младежки конкурси, но и в останалите програми, които тази година са: Злато от световните фестивали, Съвременно полско кино, По глобуса, Съвременно кино от Иран, Наградени български филми от предишни издания. Наградата за цялостно творчество тази година се присъжда на Радослав Спасов – виден оператор и утвърден режисьор, а изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“ включва неизвестни факти и непоказвани фотографии от биографията на пионера на българското кино и своеобразен кръстник на фестивала („Любовта е лудост“ е заглавие на един от неговите филми). С нетърпение очаквахме филма на грузинската режисьорка Нана Джорджадзе – позната в България с филмите си „Робинзониада или моят английски дядо“ (1987), „Влюбеният готвач“ (1996), „27 липсващи целувки“ (2000), но признавам, че филмът ме озадачи и разочарова, докато на пресконференцията не стана ясно, че продуцентите са иззели монтирания филм и целия заснет материал. Преработили са всичко по свой вкус, за да се получи среден филм за шир потреба и всъщност спекулират с името на режисьорката – носителка на „Златна камера“ и номинирана за Оскар. Тя е поискала да се оттегли от филма, но са я заплашили, че ще я съдят за милиони... Сериозен проблем, който вече се наблюдава и в нашето кино. Със сълзи на очи Нана апелира към колегите си много внимателно да четат договорите, преди да ги подписват.
А ние още живеем с илюзията, че киното е дейност на съмишленици и всеки от участниците в процеса му се посвещава безкористно и безрезервно. Признавам, че аз, колкото да е наивно, продължавам да вярвам в това. Потвърждение е и разговорът на Боряна Матеева с Димитър Димитров – Анимитер за неговия опит в анимационното кино, който публикуваме в този брой. Сигурна съм, че читателите очакват с интерес и втората част от студията на проф. Владимир Игнатовски „Човекът, машината, виртуалната реалност, зрелището“. Рубриката „Книгопис“ представя КИНОТО В БЪЛГАРИЯ – Част III (1970 – 1980) на проф. Грозев.
Сценарните ескизи и Галерия са посветени на филма „Нещо във въздуха“ на драматурга Константин Павлов и режисьора Петър Попзлатев.
Специално място е отделено и за Деня на София. Столична Община организира много и интересни инициативи за празника на София и читателите могат подробно да се информират за програмата и тяхното провеждане.
Людмила Дякова
РЕДАКЦИОННА КОЛЕГИЯ
ПРОФ. БОЖИДАР МАНОВ
ПРОФ. ВЕРА НАЙДЕНОВА
Д-Р ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА
ДИМИТЪР САРДЖЕВ
ПРОФ. ИВАН СТЕФАНОВ
ДОЦ. КАЛИНКА СТОЙНОВСКА
КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
ЛЮДМИЛА ДЯКОВА – ГЛАВЕН РЕДАКТОР
СПИСАНИЕ КИНО / СЕПТЕМВРИ 2022
СЪДЪРЖАНИЕ:
ЧОВЕКЪТ, МАШИНАТА, ВИРТУАЛНАТА РЕАЛНОСТ, ЗРЕЛИЩЕТО – ЧАСТ ВТОРА – ВЛАДИМИР ИГНАТОВСКИ
ФЕСТИВАЛЪТ „ЗЛАТНА РОЗА“ ИЛИ ПРАЗНИК ПРЕЗ ГОДИНИТЕ – ИРИНА КАНУШЕВА
СМЕЛОТО ДОКУМЕНТАЛНО КИНО ПРОБИВА СТРАХА – КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
ВЕЛИСЛАВ ПАВЛОВ, ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ ПО-КЪСНО – ДИМИТЪР САРДЖЕВ
ЗЛАТНАТА КАЙСИЯ 2022: РЕГИОНАЛНОТО ПРЕД ГЛОБАЛНОТО – МАРИАНА ХРИСТОВА
ЕДИНСТВЕНАТА СИЛА, КОЯТО ТРАНСФОРМИРА, Е ЛЮБОВТА – БОРЯНА МАТЕЕВА
ЛЮБОВ, СЕКС И СМЪРТ В САРАЕВО – МЛАДЕН ПЕЧЕВСКИ
КРИСТИАН БЕРГЕР – CINE REFLECT LIGHTING SYSTEM – КИРИЛ ПРОДАНОВ
КНИГОПИС: КИНОТО В БЪЛГАРИЯ – ЧАСТ III (1970 – 1980) – ЛЮДМИЛА ДЯКОВА
КУЛТУРЕН АФИШ: СЕПТЕМВРИ 2022 – АНАСТАС ПУНЕВ
ГАЛЕРИЯ: НЕЩО ВЪВ ВЪЗДУХА
СЦЕНАРНИ ЕСКИЗИ: НЕЩО ВЪВ ВЪЗДУХА
ИЗВЪН БРОЯ:
ПРАЗНИЧНИ СЪБИТИЯ В ДЕНЯ НА СОФИЯ – СТОЛИЧНА ОБЩИНА
РЕКИТЕ НА СОФИЯ / СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ – СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ПАНАИР НА КУКЛИТЕ. МАЙСТОРСКИ КЛАС НА РАЙНА КАБАИВАНСКА. КЪСО КИНО – СТОЛИЧНА ОБЩИНА