СЕПТЕМВРИ/2023

    „БЪЛГАРСКАТА СЛЕДА“ В БОЛОНЯ


     

       РОСЕН СПАСОВ

     

    Тази година фестивалът Il Cinema Ritrovato в Болоня се проведе за 37-ми път. Неговите създатели и организатори от Cineteca di Bologna съумяват да го превърнат в най-престижното събитие в областта на аудио-визуалното наследство. Причините за това са много – богатата програма; съпътстващите събития; самият град и неговата любов към киното. Всички тези фактори го превръщат в притегателна сила за професионалисти и киномани от целия свят – Кан за архивния филм, казва Чечилия Ченчарели, един от неговите четирима артистични директори.

    KINO 1 2 09 23 2

     ОПАШКАТА ПРЕД КИНО „JOLLY“, СНИМКА: РОСЕН СПАСОВ 

    Последствията от Ковид пандемията още отшумяват и затова тази година акредитираните гости са „само“ 4 200. В нормални години са между пет и шест хиляди. Интересът към програмата на фестивала се описва най-лесно с анекдота за Уес Андерсън, който се свързва с организаторите с молба за акредитация, без да има участие. Поискал е просто да изгледа колкото се може повече филми. Нереална е гледката на безкрайните опашки пред кината още от девет часа сутринта, продължаваща през целия ден. И като казвам кина, нямам предвид импровизирани за целите на фестивала пространства с екран, проектор и 20-30 сгъваеми столчета. Става въпрос за традиционни кинозали с капацитет от 200-300 места.

    KINO 1 2 09 23 3

     ЧЕЧИЛИЯ ЧЕНЧИАРЕЛИ (ЛЯВО) И АНИ КАНАФАНИ (В СРЕДАТА) ПРЕДСТАВЯТ ИЗМАМЕНИТЕ. СНИМКА: РОСЕН СПАСОВ 

    В малка Болоня те са над десет и голяма част от тях взимат участие във фестивала. Удобно са разположени измежду малките улички на града и пиаците „Ана Маняни“ и „Пазолини“. Кулминацията е всяка вечер на пиаца „Маджоре“, където на открито се прожектира класическо заглавие от световното филмово наследство, а публиката наброява над 3000 човека, колективно съпреживяващи случващото се на огромния екран. А когато филмът е ням, се озвучава със симфоничен оркестър, който изпълнява специално композирана оригинална музика.

    KINO 1 2 09 23 1

     ПИАЦА „МАДЖОРЕ“ В ОЧАКВАНЕ НА ПРОЖЕКЦИЯТА, СНИМКА: РОСЕН СПАСОВ 

    Джанлука Фаринели, директор на Cineteca di Bologna, създател на фестивала и един от четиримата му програмни директори, всяка година посреща и представя редовните гости, сред които са Тиери Фремо – артистичен директор на филмовия фестивал в Кан, както и светилата във филмовото архивиране Дейвид Уолш, Давиде Поци и Фредерик Мер. Тази година към тях се присъединиха, за да изнесат лекции, Вим Вендерс, Барбет Шрьодер, Рубен Йостлунд, Лука Гуаданино, Джо Данте, както и легендарната монтажистка на Мартин Скорсезе – Телма Шунмейкър, която в разговор с Йън Кристи и Джеймс Бел представи творчеството на Майкъл Пауъл. Съпътстващите събития включват изложби, концерти, традиционен панаир на книгата, както и обиколка на впечатляващата L`immagine Ritrovata – фотохимичната лаборатория и дигитализационен център на Cineteca di Bologna, реставрирала и представила на света, освен всичко друго, филмографиите на Чарли Чаплин и Бъстър Кийтън, и също създадена по инициатива на Фаринели.

    Именно с една от тазгодишните реставрации на L`immagine Ritrovata беше свързано и поредното участие на Българската национална филмотека в Болоня. Нека започна отначало. През месец февруари в мрежата на FIAF (Международната федерация на филмовите архиви) беше публикувано запитване за издирване на филмови елементи за сирийския филм AL-MAKHDU’UN (1972, реж. Теуфик Салех). Оказа се, че филмът е разпространяван в България със заглавие „Измамените“ и БНФ съхранява в колекциите си, както позитивно 35 мм копие с вградени български субтитри, така и чист 35 мм негатив на филма. Именно от него беше извършена 4К реставрацията на филма. Всичко това беше разказано на сцената от Чечилия Ченчарели при представянето на „Измамените“ в кино „Jolly“. Тя  акцентира върху значимостта на филма за арабския свят и световното кино, както и върху това колко е важна комуникацията между архивите и спазването на етичната рамка на FIAF. На представянето в Болоня присъстваше Ани Канафани, вдовицата на убития през 1972 г. Гасан Канафани, автор на ключовата новела „Мъже под слънцето“, послужила за литературна основа на филма. До ден днешен Канафани живее в Бейрут, където е доброволец в бежански лагери и беше аплодирана на крака от пълната зала.

    KINO 1 2 09 23 11

     КАДЪР ОТ ИЗМАМЕНИТЕ, СНИМКА: CINETECA DI BOLOGNA 

    Самият филм е изключителен като художествено постижение, но и в актуалността си. Част от секцията Cinemalibero, той разказва историята на бежанци от войната, които намират трагичния си край в превозно средство. Звучи познато, нали? В последните петнадесет години темата беше разработена в толкова много филми и по толкова разнообразни начини, с различен успех от знайни и незнайни творци. „Измамените“ обаче е автентичният жалон. Вдъхновение за него са реалните конфликти, които разкъсват региона от началото на 60-те години. Нетърпимата пустинна жега навлиза през екрана от майсторски заснетото черно-бяло изображение. Драматургичното напрежение е изградено около измамата, която е характерна за всички утопични пътувания към Обетованата земя. Филмът не се стреми да крие стиловите пристрастия на египетския режисьор Теуфик Салех към италианския неореализъм. Ето какво споделя той в Париж през 1971 г.: „Работих по адаптацията на „Мъже под слънцето“ от 1964 до 1971 г. Първоначалните ми намерения към интерпретацията на разказа и персонажите се промениха след трагичните събития в региона от юни 1967 и септември 1970 г.. Във финалната версия наблегнах върху елемента на бягството, който беше характерен за Средния изток по това време. Три персонажа от три различни поколения представляват три фази от един и същ колективен проблем. Те решават да избягат от трудното статукво, търсейки надежда или спасение на друго място. Краят обаче е много различен от техните очаквания, защото няма индивидуално спасение от обща трагедия. И това е урок, който историята преподава всеки ден“.

    Реставрацията е част от World Cinema Project на The Film Foundation, а участието на БНФ е значим принос към световното кино и ще осигури поне една специална прожекция на филма във филмотечно кино „Одеон“.

     

     logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1