ЮНИ/2024

    РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ПРОДУЦЕНТСКИ МОДЕЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ – ЗОРНИЦА СОФИЯ. ЕМ КЮ ПИКЧЪРС


     

       БОЯН ЦЕНЕВ
    РАЗГОВАРЯ С РЕЖИСЬОРА И ПРОДУЦЕНТ ЗОРНИЦА СОФИЯ 

     

    ГРИЖАТА ЗА ФИЛМА – КАТО ЗА ДЕТЕ

     Zornica_Sofia_fotograf_Boriana_Pandova_za_SFF.jpg

     СНИМКА: ©️ БОРЯНА ПАНДОВА ЗА СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ 

    Вашият дебют „Мила от Марс“, предизвикал изключителен3 отзвук, е точно на 20 години. Как се развива продуцентството за това време? Какви премеждия преодоляхте и виждате ли нови на хоризонта?

    „Мила от Марс“ беше частен, no budget филм, както ги наричат, с общо финансиране от 20 000 лева, които събрахме сами, и с основен копродуцент Доли Медия, те ни помогнаха с техника. Нямам представа как тогава се правеха „големите филми“, но нямаше възможност за дебюти, нискобюджетни филми и „нови автори“. Но оттогава, от следващия ми филм , мисля, че България се отвори сериозно за копродукции, които по онова време бяха по-скоро изключение, а сега – по-скоро обратното е изключение. Повечето сериозни, действащи продуценти работят с партньори от Европа и копродуцирането се отразява благоприятно и като качество на филмите, и като поставянето им в европейския контекст. Това, че от известно време сесиите в НФЦ са редовни, създава производствен ритъм, жизненоважен за развитието и надграждането на творците, продуцентите и екипите. Единствено грозната мода да се съдят спечелили проекти спираше този ритъм последните две години и половина. Надявам се с новия Правилник към ЗФИ и главно с повишаване на културата на продуцентите и участието им в европейски професионални инициативи, тази практика да спре или да се превърне в изключение, само когато наистина има правен казус, а не заяждане за запетайки. Както се случи с един мой проект – да го съдят, защото няма дата в протокола или за непълен текст в изписването на заповедта, изписване валидно за всички други минаващи проекти. Ключово е осъзнаването, че успехът на някого не се гради на неуспеха на друг колега. Напротив – успехът на всеки от нас е следствие и продължение на успехите на всички преди нас. Когато започнем да празнуваме успехите на колегите си, ще се превърнем в ято. Една птичка пролет не прави. На фестивала в Кан, от който току-що се върнах, ми направи впечатление колко млади български продуценти са наясно с общуването в професионалните мрежи и събития и го правят с култура и лекота, което много ме радва.

    Какво Ви мотивира да създадете продуцентската си компания?

    Мечтаех си да ме продуцира опитен продуцент. Но не намерих такъв , който да споделя моите ценности и визия и така, докато се учехме от грешките си, тичайки на тъмно, открих нашия. Със съпруга ми Петър, с когото направихме последните ни два филма „Воевода“ и „Майка“ и наскоро продуцирахме мой ученик с микро-бюджетния „Звезда“, имаме еднакви идеи за формиране на снимачния процес. Подхождаме към всеки филм, сякаш ни се случва за пръв път, опитваме се да открием индивидуалните му характеристики и в продуцирането. И „Воевода“, и „Майка“ бяха постановъчно сложни филми и се искаше много мислене извън кутийката, много решения, които са необичайни и непознати поне в нашето филмоправене. Щастлива съм, че си пасваме и в това.  На терен продуцент всъщност е само той, аз участвам в подготовката и на финала. Гордея се, че екипите, с които работим, обичат да участват в нашите филми и ги чакат. Вярваме в дългосрочните взаимоотношения и инвестираме в грижи както за процеса, така е за колегите, и мислим за тях като за „филмовото ни семейство“.

     Zornica_Sofia_raboten_moment_MaikaIMG_2467.jpg

     РАБОТЕН МОМЕНТ ОТ ФИЛМА МАЙКА 

    Копродукциите са сред основните начини за финансиране на проекти, какво носят те на българското кино отвъд това?

    Видимост отвъд границите ни. Среща с други култури, които обогатяват самия филм, дори само с мненията на копроуцентите и с чуждестраните творци, които участват в българските филми. За мен това е съвременният начин за реализация на филм. Само с българско финансиране има смисъл да се правят единствено много нискобюджетни или „бързи“ за производство филми, тъй като все пак ко-финансирането изисква доста допълнителни месеци за кандидатствания. За българските филми, мисля, най-адекватни са копродукции със съседните държави, освен ако не са по-високобюджетни. Това, че НФЦ има четири редовни сесии годишно за миноритарни копродукции, създаде на България име на добър партньор, с устойчива система за финансиране и също с творци и продуценти, на които им се носи добра слава. Всеки успешен европейски проект в копродукция с България отваря по-широко вратите и за българските филми в чужбина заради реципрочността. Има колеги продуценти, които от години специализират именно в това да копродуцират европейски филми и те много допринасят за доброто име на България като логичен и полезен партньор.

    Как се установяват връзки с чуждестранни компании и кои са най-добрите начини да представим идеите си пред тях?

    На копродуцентските пазари като Кан и Берлин, както и на регионалните и по-фокусирани, където нашите проекти изпъкват по-ярко, като Сараево Синелинк през август и Агора на фестивала в Солун през ноември. Всеки март София Мийтингс вече десетилетия защитава устойчиво името на България като важен пазар за филмови проекти, а вече и на сериали, с уникалния екип на Мира Сталева и не на последно място – благодарение на нейните лични контакти и нескончаема енергия.

     Zornica_Sofia_Kenya16.jpg

     РАБОТЕН МОМЕНТ В КЕНИЯ ОТ ФИЛМА МАЙКА 

    Включвате в работата си натуршчици. Как се работи с тях и как успявате да изградите доверие, освен че предоставяте на нас, зрителите, автентичност и истинност на разказа?

    Натуршчиците са ми страст от дебюта ми „Мила от Марс“. Автентичността ме привлича и изненадите, които крие работата с непрофесионални актьори, поддържат сетивата ми будни и нащрек. Нямам някакви страхотни хитрини, освен сериозна работа в подготовката, в която винаги много се вдавам. Но тя е индивидуална за всеки проект и не мога да я резюмирам.

    Какво търсите в своите актьори?

    Истина. Конкретност, не общи положения. Автентичност – прилича на вграждане на сянката в мост, както са правели старите майстори зидари. Инвестиране на личната емоционална памет на актьора в конкретния персонаж, правейки го единствен по рода си, ярък и конкретен.

    Zornica_Sofia_s_operatora_Krum_RodrigesIMG_5889.jpg

     ЗОРНИЦА СОФИЯ И ОПЕРАТОРЪТ КРУМ РОДРИГЕС В РАБОТЕН МОМЕНТ ОТ ФИЛМА МАЙКА В КЕНИЯ 

    Има ли в ролята на продуцента елемент на творчество? Вие имате опит и като режисьор, сценарист и човек, посветил се и в изобразителното изкуство. Успява ли да твори и „по-прагматичната“ част, тази на продуцента?

    Огромен елемент на творчество може да има в продуцирането, поне както ние с Петър го разбираме. Затова започна и да ми харесва тази работа. За „Воевода“ се свързахме с групи историци и с такива, възстановяващи исторически събития, които не само че имат великолепен и скъп автентичен реквизит, костюми и оръжия, каквито няма в Киноцентъра, но и играха във филма по-автентично от стандартната масовка, а за „Майка“ се въвлякохме в благотворителни инициативи за общностите в гетото Кибера, както и в ромската махала Забрал до Девин. Без емоционални инвестиции и нестандартен тип продуцентски взаимоотношения тези филми не биха били възможни. Като бонус сега имаме приятели на много и неочаквани места, получаваме фото-съобщения от Африка с дечицата, които подпомагаме да ходят на училище.

    Занимавате се и имате опит в различни изразни полета, бих искал да попитам – има ли живопис в киното и къде се случва преводът на посланията, които киното предава чрез различните разказващи „езици“?

    Прав сте, че има и живопис, и композиция, и музика, и хореография, и танц, и ритъм. Монтажът е музика.  Мизансценът е танц. Кадърът е и живопис, и композиция. Всички неща, с които съм се занимавала през годините преди киното, сега вплитам в работата си, сякаш киното обединява най-много други изкуства. Дори и опитът ми в рекламата ми е полезен. Тя е всъщност пренасяне на дадено послание до хората.

    Продуцентът е замесен във всички етапи от превръщането на един проект в реализиран филм. Когато филмът бъде завършен, как продължава неговата роля?

    Продължава в намирането на сейлс агент, в намиране на фестивали за премиерата на филма и в изграждането на адекватна комуникационна стратегия за кинопоказ. В кинопоказа и рекламната стратегия съм много активна. Това е тежка, но много важна работа, към която с екипа ни се отнасяме с внимание, страст и уважение. Защото филмът оживява само когато стигне до зрителите си. Иначе е само ролки лента в някой килер или хард дискове в някой шкаф. Грижата е като за дете, не може само да го родиш, трябва да го облечеш, нахраниш, пратиш на училище и така нататък.

     

    * Текстът е част от проекта на сп. КИНО „Развитие на българския продуцентски модел през годините. Пресечна точка на филмово производство и филмово творчество. Трамплин за утвърждаване на българското кино на световен екран“, който се реализира с подкрепата на Национален Фонд „Култура“.

     NFK_LOGO_INV_in_PNG_za_sait.png

     

    logo sbfd red s

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1