ЯНУАРИ/2025

    от Главния Редактор


     

    Честита Новата 2025 година! Нека празнично настроение, оптимизъм и вяра в доброто ни съпътстват през всичките ѝ дни!

    Математиците казват, че 2025 година представлява перфектен квадрат, с обяснението, че е резултат от (45х45). Според изчисленията предишната година с перфектен квадрат е била 1936 (44х44). Очаква се следващата година перфектен квадрат да бъде чак 2116 година (46х46). Откритието на тази забележителна взаимовръзка принадлежи на гръцкия математик Никомах от Гераза. Последната година, отговаряща на неговата теорема, е била 1296 година – квадрат от сумата на числата от 1 до 8, а следващата година – перфектен квадрат по теоремата на Никомах, би била 3025 година.

    Не съм математик, дори понякога имам проблеми с аритметиката, но тази зависимост, дори да няма практическо приложение, звучи красиво и предполага хармония и съвършенство. А не е ли това Божественият промисъл за мисията на човека в този свят? Далеч сме от това, но дано извънредната характеристика на 2025 година, ни даде увереност, че доброто преобладава у всеки от нас и може да бъде водещо, както в битността ни на обикновени хора, така и при решаване на глобални планетарни проблеми. 

    С този оптимистичен заряд списание КИНО предлага на своите читатели брой януари. Оптимистично звучи и равносметката, която Изпълнителният директор на ИА НФЦ Петър Тодоров прави пред списанието за изминалата 2024 г. За съжаление, повечето от нерешените проблеми се дължат на разногласия и междуособици във филмовата общност, но точно със съзнанието за общност и единение можем да ги преодолеем. 

    Да си го пожелаем в навечерието на Празника на българското кино – 13 януари, по повод на който Боян Ценев направи анкета с кинаджии, с тези от тях, които се отзоваха на поканата, и е интересно да се прочете какво ги е привлякло в киното и как очакват да се развива то в бъдеще. В тази посока продължава и дискусията „Българското кино. А сега накъде?“ с интервю на Теодора Стоилова-Дончева с режисьора и продуцент Станимир Трифонов.

    Важен акцент в броя е проведеният в края на годината 28-ми „Златен ритон“ – фестивалът на българското документално и анимационно кино в Пловдив. Колегите обстойно, задълбочено и многостранно са изложили своите наблюдения. Ще си позволя само да отбележа високото ниво на анимационната програма – избор на теми, жанрово многообразие, въздействаща, атрактивна визия, което не може да се каже за документалното кино като цяло. Преобладаваше жанрово еднообразие и липса на експерименти във филмовата изразност. Разбира се, добрите филми бяха наистина много добри и това пролича и при присъждане на наградите.

    Не по-малко внимание в броя е отделено и на игралното кино, с отзвук от „Киномания“ – статиите: „Майстора и Маргарита – сатирична утопия или антиутопичен химн на любовта“ на Ориета Антова и „Животът е музика, музиката е живот“ на Яна Стефанова.

    Митко Новков анализира феноменалния успех на Гунди – Легенда за любовта, а за новия филм на Ники Илиев Без крила е интервюто на Галина Жекова с режисьора.

    В рубриката „Теоретични етюди“ надграждаме темата „Кино и литература“ с изследването на Владимир Донев: „Двуположеност между две изкуства – кино и литература“. А Лиза Боева прави режисьорски анализ на Фрагмент от монографията „Франц Кафка. „Превращението“.

    Сродното ни списание „Проблеми на изкуството“ гостува на КИНО с представяне на брой 4/2024 г. – „Екранни преминавания на граници“, чийто съставител е Петя Александрова. Рецензията на Елица Матеева е за книгата на Владо Карамазов „Мина половин живот“. В студията „Художникът, който изпревари утрешния си ден“ Калин Николов отразява изложбата на Пикасо с графики от колекцията на Националната галерия в „Квадрат 500“.

    В „Сценарни ескизи“ поместваме сценария на документалния филм на Светослав Драганов Веселите момчета (2012).

     

    Людмила Дякова

           

     

    РЕДАКЦИОННА КОЛЕГИЯ
     
    ПРОФ. БОЖИДАР МАНОВ
    ПРОФ. ВЕРА НАЙДЕНОВА
    Д-Р ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА
    ДИМИТЪР САРДЖЕВ
    ПРОФ. ИВАН СТЕФАНОВ
    ДОЦ. КАЛИНКА СТОЙНОВСКА
    КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
    ЛЮДМИЛА ДЯКОВА – ГЛАВЕН РЕДАКТОР

                             

      СПИСАНИЕ КИНО / ЯНУАРИ 2025  
      СЪДЪРЖАНИЕ: 
    БЪЛГАРСКОТО КИНО – И КАТО ИЗКУСТВО, И КАТО ИНДУСТРИЯ, ВЪРВИ СПОКОЙНО НАПРЕД
    ДЕН НА БЪЛГАРСКОТО КИНО – БОЯН ЦЕНЕВ
    БЪЛГАРСКОТО КИНО. А СЕГА НАКЪДЕ? РАЗГОВОР СЪС СТАНИМИР ТРИФОНОВ – ТЕОДОРА СТОИЛОВА-ДОНЧЕВА
    ЗЛАТЕН РИТОН '28 – БОРЯНА МАТЕЕВА, БОЖИДАР МАНОВ, ИРИНА ИВАНОВА, ОЛГА МАРКОВА, КАРИН ЯНАКИЕВА и ДЕЯН СТАТУЛОВ
    ФРАГМЕНТ ОТ МОНОГРАФИЯТА „ФРАНЦ КАФКА. „ПРЕВРАЩЕНИЕТО“. РЕЖИСЬОРСКИ АНАЛИЗ“ – ЛИЗА БОЕВА
    ДВУПОЛОЖЕНОСТ МЕЖДУ ДВЕ ИЗКУСТВА – КИНО И ЛИТЕРАТУРА – ВЛАДИМИР ДОНЕВ
    КИНОМАНИЯ 2024 – ЯНА СТЕФАНОВА и ОРИЕТА АНТОВА
    СРЕЩНАХА СЕ И СЕ ПОЗНАХА. ГУНДИ – ЛЕГЕНДА ЗА ЛЮБОВТА – МИТКО НОВКОВ
    БЕЗ КРИЛА – ДА ПРИЕМЕШ СЕБЕ СИ – ГАЛИНА ЖЕКОВА
    КУЛТУРЕН АФИШ: ЯНУАРИ 2025 – ПАВЕЛ СИМЕОНОВ
    СЦЕНАРНИ ЕСКИЗИ: ВЕСЕЛИТЕ МОМЧЕТА
    ГАЛЕРИЯ: ВЕСЕЛИТЕ МОМЧЕТА

     

      КИНО + 
    „МИНА ПОЛОВИН ЖИВОТ“ С ВЛАДО КАРАМАЗОВ – ЕЛИЦА МАТЕЕВА
    ЕКРАННИ ПРЕМИНАВАНИЯ НА ГРАНИЦИ – ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА
    ХУДОЖНИКЪТ, КОЙТО ИЗПРЕВАРИ УТРЕШНИЯ СИ ДЕН. ПИКАСО. ГРАФИКИ ОТ КОЛЕКЦИЯТА НА НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ – КАЛИН НИКОЛОВ

     

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1