КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
РАЗГОВАРЯ С ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА ИА НФЦ ПЕТЪР ТОДОРОВ
Какви са актуалните събития, свързани с българската филмова индустрия?
През месец май има две особено важни събития – Националният фестивал на българското кино – Награди на СБФД „Васил Гендов“ и международния филмов фестивал в Кан. За поредна година ИА НФЦ ще представлява българското кино и филмова индустрия на най-големия международен пазар и ни предстои достойно участие – имаме селектиран късометражен филм в „Седмица на критиката“ – „Eraserhead in a Knitted Shopping Bag“ на режисьорката Лили Кос и продуцентите от Портокал. Освен това за поредна година имаме продуцент в програмата Producers on the Move – тази година това е Магдалена Илиева. И не на последно място, младата Касияна Благова е в селекцията Cannes Makers.
Наскоро стартира платфромата FILMCENTER.BG, която работи с „Filmmakers System“, софтуерно решение на Denkungsart GmbH, съфинансирано от Европейския съюз чрез програмата Творческа Европа МЕДИЯ. Инициативата е на ИА „Национален филмов център“. Тя предоставя безплатна информация за българската филмова индустрия, като акцентира върху предимствата ѝ: разнообразни локации, професионални екипи, достъпни разходи и до 25% възстановяване на разходи. Към кого е насочена и какви са потенциалните ползи от нея за българската филмова индустрия?
Платформата FILMCENTER.BG е насочена към международни продуценти, режисьори и филмови компании, които търсят възможности за снимки, копродукции или инвестиции в България. Тя цели да популяризира българската филмова индустрия, като подчертава основните ѝ предимства – разнообразни и атрактивни снимачни локации, висококвалифицирани професионални екипи, конкурентоспособни разходи за продукция и възможност за възстановяване до 25% от направените разходи чрез кеш рибейт програма. Потенциалните ползи за българската филмова индустрия включват привличане на повече международни продукции, стимулиране на местната икономика чрез създаване на работни места, развитие на професионалния капацитет на българските филмови специалисти и засилване на позицията на България като привлекателна филмова дестинация в Европа и света. Създаването на тази платформа е адаптиране на добри практики от наши съседи, като Румъния и Албания, които използват идентичен инструмент за постигането на тези цели. От друга страна, бихме искали тази платформа да се превърне в средство за демократизиране на филмовата общност в България и по-конкретно да дава равен шанс за видимост и достъп до пазара на труда на професионалисти от филмовата индустрия с всякакъв бекграунд.
Как отделен професионалист или компания могат да се регистрират?
Платформата е безплатна, регистрацията в нея отнема няколко минути, верифицирането на данните – най-много ден-два. И след това сте видими и откриваеми. Целта ни е FILMCENTER.BG да се превърне в референтната база за всички, които се интересуват от българската филмова индустрия. Но е нужна проактивност. Ние не можем да направим това вместо потребителите.
Каква е стратегията на ИА НФЦ по отношение на промоцията на българското кино в международен план? Предстоят ли стъпки по изграждането на специализирана структура, която да подпомага промоцията и продажбата на български филми извън страната, както на международни фестивали и пазари, така и на международни VOD, SVOD, TVOD платформи.
Ежегодно екипът на ИА НФЦ, в партньорство с колеги – експерти, изготвя справочните издания BULGARIAN CINEMA – FACTS AND FIGURES и BULGARIAN FILMS AND TV-SERIES. Те са основен инструмент за промоция в рамките на филмовите пазари, но са достъпни и онлайн на нашия сайт. Все още не сме напреднали колкото ни се иска, но и това предстои. Нашият екип от тринайсет човека работи едновременно по всички направления и се стараем всяка стъпка да бъде ефикасна.
Тази година сме особено активни на фестивала в Кан. От една страна, ще участваме в специален разговор с фокус България, по инициатива на списание Variety, а България ще бъде представена и във фестивалното им издание. Отделно инициирахме и организираме семинар с останалите страни от павилиона на Югоизточна Европа в рамките на филмовия пазар под надслов „Ajde! Co-producing with South-Eastern Europe“. Стремим се да надграждаме регионалните партньорства, защото заедно сме по-видими.
Системната ни подкрепа за филмови фестивали и професионални форуми в България също е в тази посока. Не може да се очаква държавата централно да се грижи за всичко. Стремим се да сме проактивни към цялата филмова екосистема, за да може тя да се развива здравословно.
Все повече се осъвременяват фестивалите „Златна роза“ и „Златен ритон“. Има и иновации в програмирането. Една от ключовите стъпки бе да се интегрира конкурсна програма за сериали, в която се допускат и уеб формати. Друг ключов елемент е приобщаването на различни инициативи и дейности, което се превръща в устойчива политика, изграждаща условия за свързване на автори от различни поколения, за създаване на разнообразни платформи за дискусии и филмов анализ, за подпомагане на процесите по развитие на публики и включването на образователни практики, свързани с киноизкуството. Какво още предприемате в тези посоки?
Ключовата дума е приобщаване. Всички тези дейности са насочени към изграждането на устойчива връзка между филмовите творци и аудиторията, развитието на нови публики и утвърждаването на фестивалите като живи платформи за културен обмен и образование. Но също така се стараем да създаваме контекст на гледането и правенето на българско кино. В миналогодишните издания на „Златна роза“ и „Златен ритон“ партнирахме с граждански организации и алтернативни пространства за провеждането на образователните прожекции „Кино за ученици“, както и с колектива POP-UP CINEPLEX, който представя българското кино в различна светлина. Животът на един филм далеч не приключва с неговото разпространение в киносалоните и се стремим да подкрепяме инициативи, свързани с неговия показ в различните разпространителски модели.
Фестивалите са празник и той трябва да бъде по някакъв начин извънреден. Искаме да излезем от познатите и уморителни формати, и да достигнем до публиката по нов начин, да помогнем и на авторите да се свързват с публиката по нов начин, на нови места. Стъпка по стъпка вървим в правилната посока. Тези импулси не са произволни, те са плод на активния диалог с общността. Например тази година на фестивала „Златна роза“ ще се въведе нова категория награда – за артистична смелост. Така да бъдат отличавани онези категорични авторски жестове, които, може би, не винаги се превръщат в конвертируем завършен продукт, но имат значение за развитието на киноезика, което е изключително важно и необходимо.
ИА НФЦ полага усилия за развитието на младите професионалисти. Събитията с образователно-професионален характер „Често задавани въпроси“ се превърнаха в устойчива практика. Разкажете повече за тези семинари – върху какви теми се фокусират и какви са експертите, които каните като лектори?
Впечатляващо е значението на културните и творчески индустрии за българската икономика, което виждаме в данните на Обсерваторията за икономика на културата. Грижата към младите професионалисти е съвсем естествена необходимост, защото индустрията ни расте и има нужди от нови и качествени кадри. Затова работим за тяхното развитие и видимост, което е и една от причините за регулярното провеждане на семинарите „Често задавани въпроси“.
В тях ефективно разясняваме как работят различните финансови механизми на ИА НФЦ и дебатираме върху приложението им с активни професионалисти. Панелите се фокусират върху теми като кандидатстване за държавно финансиране, правилно изготвяне на документи, международни копродукции, механизми за възстановяване на разходи, авторски права и разпространение на филми и др. Като лектори се канят водещи експерти от сферата на киното — юристи, продуценти, финансисти, представители на европейски програми като Творческа Европа MEDIA, както и утвърдени професионалисти с практически опит в реализацията на филмови проекти. Целта е да се улесни достъпът до експертни знания и да се подпомогне професионалното развитие на българските филмови творци и продуценти. Стараем се да бъдем кристално ясни – нашата институция е добронамерен партньор, работата с нас може да бъде много лесна и гладка.
Същевременно търсим решения на неминуемите предизвикателства, пред които сме изправени всеки ден и затова правим връзка с действащите професионалисти, тези, които в момента са на първа линия. Киното е една от най-бързо развиващите се индустрии в световен мащаб, което налага да бъдем адекватни и актуални. И да полагаме грижи за всички участници във филмовата екосистема. Ще продължим да бъдем предвидим, продуктивен и стабилен институционален партньор във всички сфери от филмовата ни индустрия.
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Европейския съюз – Национален план за възстановяване и устойчивост, BG-RRP-11.020. Цялата отговорност за съдържанието се носи от СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Национален фонд „Култура“.