ИНТЕРЕСНИ ИЗЛОЖБИ В СОФИЙСКАТА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ И ФИЛИАЛИТЕ Ѝ МОГАТ ДА СЕ ВИДЯТ ПРЕЗ НОЕМВРИ.
Людмил Ангелов ще реализира мечтата си за интеграл с клавирните концерти на Брамс в „Европейски музикален фестивал“ в София.
Интегралното изпълнение на двата клавирни концерта от Йоханес Брамс е отдавнашна мечта на блестящия наш пианист Людмил Ангелов. Концертът на 8 ноември в зала „България“ от 19:30 ч. събира виртуозния изпълнител и Оркестъра на Classic FM радио под диригентската палка на маестро Григор Паликаров за това истинско музикално предизвикателство.
Многократно в своята кариера Людмил Ангелов е изпълнявал поотделно двата концерта. С първия той печели престижния конкурс „Палм Бийч“ в САЩ през 1990 г., а музиката на Брамс го съпътства през цялата му кариера. „Винаги е хубаво човек да се потопи в интимния, понякога пламенния свят на Брамс. Той е от авторите, гледащи винаги леко назад. Не му убягва традицията, но я пренася в своя собствен емоционален свят. Тази дълбочина на чувството и начина, по който го превръща в музика, са уникални“, споделя Людмил Ангелов в интервю по повод събитието. Своето възхищение от музиката на великия немски романтик изразява и Григор Паликаров: „Хората са правили много лоши неща, но композитори като Брамс ни дават повод да се гордеем с достиженията на човешкия дух“, категоричен е той.
„Европейски музикален фестивал“ се реализира с финансовата подкрепа на Столична община – Календар на културните събития на София, в партньорство със Софийската филхармония.
Концертите на Брамс принадлежат към основния клавирен репертоар от ХІХ век, но представянето им заедно е истинска рядкост и поставя огромна отговорност пред музикантите на сцената. Двете произведения са много различни като характер, а общото между тях е симфоничната трактовка на жанра. Концерт № 1 в ре минор, оп. 15 е създаден през 1858 г. от 25-годишния Брамс и носи необуздания романтичен порив на епохата. Още първата част показва остро, титанично противопоставяне между солист и оркестър. Композиторът пише музиката под впечатленията си от 9-та симфония на Бетовен, която е слушал за първи път наскоро преди това, както и под напора на личните чувства, породени от общуването с Роберт и Клара Шуман, които са негови ментори. Вторият концерт в си бемол мажор, оп. 83 се ражда две десетилетия по-късно в период на творческа зрялост (1881 г.) и е в необичайната 4-частна форма. Тук соловата партия и оркестърът в много по-голяма степен водят диалог, отколкото конфронтация и това създава усещане за спокойствие, широта и епичност.
Концертът на 8 ноември е финално събитие от „Европейския музикален фестивал“ и последна изява за Оркестъра на Classic FM радио през юбилейната година. Точно преди 20 години ансамбълът, създаден по идея на тогавашния директор на медията Васил Димитров, започва дейността си под името Младежки оркестър на Classic FM радио. Оркестрантите са подбрани от цигуларя Минчо Минчев и британския виолончелист Роберт Коен след работа в майсторски класове на фестивала „Мартенски музикални дни“ в Русе. Първата сценична изява е в София през май 2002 г. и преминава с изключителен успех, а от есента стартира емблематичният цикъл на състава „Концертмайсторите“, спечелил доверието и обичта на публиката. Оркестърът се развива активно и още през следващите няколко години реализира сериозни музикални проекти. „Classic FM е явление, което бързо се наложи в концертния живот на България, а и не само“, разказва Григор Паликаров, постоянен гост-диригент на оркестъра от 2008 г. „Хубаво е, че винаги има млади хора в ансамбъла, защото това носи една свежест в изпълнението, която е особено важна. Със своя плам те дават нещо специално на всеки концерт“, подчертава Людмил Ангелов. Пианистът е запазил прекрасни спомени от съвместните изяви и дори познава отделните инструменталисти, някои от които свирят в него от самото начало. Оркестърът има значителна заслуга за лансирането на българска сцена на музиканти като Веско Ешкенази, Светлин Русев, Васко Василев, Мила Георгиева, Георги Черкин, Димитър Иванов, Мони Симеонов и др. Солисти на ансамбъла са били и редица звезди от световния концертен подиум, някои от тях гостували за първи път в България – Джошуа Бел (2013, 2016), Максим Венгеров (2006), Гил Шахам (2017), Мидори (2011), Вадим Глузман (2014), Найджъл Кенеди (2005, 2007), Пинкас Цукерман (2006, 2014, 2022), Шломо Минц (2007, 2011, 2012, 2016), Ванеса Мей (2007), Иън Андерсън (2007), Енио Мориконе, Андреа Бочели, Пепе Ромеро, Ричард Клайдерман и много други.
***
СЪСЕДИТЕ: ФОРМИ НА ТРАВМАТА (1945 – 1989) ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТА НА 3 НОЕМВРИ В СОФИЙСКА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ И МОЖЕ ДА БЪДЕ РАЗГЛЕДАНА ДО 4 ДЕКЕМВРИ. КУРАТОРИ СА ДЖУЛИАН ШЕХИРЯН, КРАСИМИРА БУЦЕВА И ЛИЛИЯ ТОПУЗОВА.
„Съседите: форми на травмата (1945 – 1989)“ е инсталация, която е плод на близо 20 години проучвания и 8 години сътрудничество, изследваща паметта за политическото насилие, завещана ни от комунистическото минало. Чрез модифицирани предмети, видео и звуков дизайн Джулиан Шехирян, Красимира Буцева и Лилия Топузова пресъздават спомените на хора, преминали през българския Гулаг и затвори, съществували между 1945 и 1989 г.
Експозицията представя над 40 интервюта с оцелели от репресиите на режима. В изложбата са пресъздадени жизнените пространства, в които са проведени интервютата. Към тях са добавени откъси от разказите на оцелелите, звуци и видеа от местата, където някога са се намирали лагерите в Белене и Ловеч. Заличени още преди краха на комунистическия режим, за живота в лагерите има много свидетелства, но само частичен документален материал. Със средствата на съвременното изкуството, изложбата обединява в едно потапящо преживяване тези трудни за слушане, но важни за самоосъзнаването ни разкази.
Изложбата се разгръща в две локации: в Софийска градска художествена галерия и в студио The Neighbours (ул. „Георги Бенковски“ № 40).
Съпътстващата програма от дискусии, срещи с авторите, образователни турове и работилница в двете пространства ще бъде обявена допълнително.
Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, докторант по история в Принстънския Университет. В артистичната си практика той създава инсталации, базирани на архивни и етнографски изследвания, изследвайки пресечните точки между пространства, материална култура, история и психология. През 2014 г. той е Фулбрайт стипендиант в България, като изследва психиатрията през комунизма. Неговите проучвания са публикувани в международния академичен журнал Culture, Medicine and Psychiatry и показани в инсталацията „Изравяне на Психиката“ (Червената къща, 2015 г.). Други негови статии са издадени от Columbia University Press, Bloomsbury и Център за Академични Изследвания, София.
Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и преподавател. В практиката си тя се занимава с политическо насилие, травма и история, в контекста на българския комунизъм чрез фотография, видео, звук и инсталация. Преподава в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон, както и в Университета в Портсмут и Университета за креативни изкуства Фарнъм. Носител е на наградата БАЗА (2022), била е стипендиант в Akademie Schloss Solitude (2021) и е участвала в самостоятелни и групови изложби в България, Великобритания, Сърбия, Германия, Китай и Южна Африка. През 2022 г. нейната статия „Vernacular memorial museums: memory, trauma and healing in post-communist Bulgaria“ бе публикувана в Museums & Social Issues Journal.
Доц. д-р Лилия Топузова е изследовател, професор по история и директор на програмата за комуникация в Университета на Торонто. От 2003 г. като историк и режисьор на документални филми, тя проучва детайлно историята на българския Гулаг, работейки с множество архиви и на терен с очевидци. Автор е на монографии, редица статии, публикувани в American Historical Review, Gender & History, Routledge Handbook of Memory and Place, Journal of Visual Literacy, Encyclopedia of Transitional Justice. Автор е на сценариите на документалните филми „Проблемът с комарите и други истории“ (2007) и „Сатурния“ (2012), който и режисира. Тя е гост-изследовател в Leibniz-Zentrum für Zeithistorische Forschung – ZZF в Германия (2013), Brown University в САЩ (2014), York University в Канада (2015), the Center for Oral History and Digital Storytelling Concordia University Канада (2017) и Център за Академични Изследвания, София (България, 2022).
***
10 ДНИ, ПОСВЕТЕНИ НА ДИЗАЙНА, С ПЕТОТО ИЗДАНИЕ НА МЕЛБА ФЕСТИВАЛ В СОФИЯ
От 3 до 13 ноември в София ще се проведе петото издание на МЕЛБА – единственият фестивал за дизайн в България. В рамките на десет дни на различни локации в града събитието ще срещне българската публика с интригуващи чуждестранни лектори, чрез изложба ще бъде направен преглед на най-интересното и значимото от българския дизайн през изтеклата година, ще се проведат серия от класове и дискусии за професионалисти, както и общо шест изложби на различни теми.
След четири издания, част от които проведени в условия на пандемия, фестивалът МЕЛБА се завръща с още с по-богата програма, нови локации, с интересни чуждестранни гости, международен симпозиум на живо и разнообразни изложби и съпътстващи събития. Основен акцент в програмата на петия МЕЛБА фестивал е еднодневният симпозиум за дизайн, който ще се проведе на 5 ноември в центъра за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София. Събитието с международно участие ще събере на едно място някои от най-значимите личности и компании от европейската дизайн сцена. Сред звездите на фестивала са Лиза Енебис (творчески директор) и Уанвай Шум (графичен дизайнер) от студио DUMBAR/DEPT® – една от най-награждаваните агенции за дизайн в международен план, създадена през 1977 г. в Нидерландия. Гост-лектори на симпозиума ще бъдат още Холи Перейра – артистка със сингапурско-ирландски произход, работеща в областта на илюстрацията и стенописа, както и Адам Щех – куратор, журналист и теоретик с дългогодишен опит в сферата на дизайна, архитектурата и визуалните изкуства, съосновател на творческия колектив OKOLO, преподавател и автор на книги. Специално за МЕЛБА в България пристига и полският графичен дизайнер Матеуш Махалски, който има богат опит в създаването на шрифтове и визуални идентичности. Освен като гост на симпозиума, Махалски ще се включи във фестивалната програма и със специален клас по типография за млади професионалисти, който ще се проведе в Полския институт в София.
Като част от програмата на фестивал МЕЛБА, и тази година се организира вече утвърдената изложба „Преглед на българския дизайн“. Годишната селекция е озаглавена „Местна красота“ и за първи път тя се организира от външен куратор – Марина Драгомирова от Studio Furthermore. Изложбата, представяща актуалното от българския дизайн, ни кани да разгледаме местната красота през очите на девет творци, които са създали произведения от регионални материали, ресурси и традиции, повечето от които специално за повода. Откриването на експозицията е и събитието, с което ще бъде дадено и началото на петия МЕЛБА фестивал на 3 ноември (четвъртък) в галерия КО-ОП на бул. „Янко Сакъзов“ № 17 в София. Изложбата ще може да бъде разгледана до 13 ноември, като входът за нея и откриването ѝ е свободен.
Богатата програма на МЕЛБА фестивал тази година се допълва от няколко изложби на различни локации в София. Сред тях е експозицията „Време“, представяща 18 авторски произведения върху текстилна тениска. Тя ще бъде открита на 4 ноември в галерия ПОРТ А. Други събития, част от програмата, са изложбата „Дипломен проект на Спас Йорданов“, която ще може да бъде видяна в галерия УниКредит Студио, както и изложбите „Smart Hungary“ – иновации в индустриалния дизайн през 24 примера, която ще може да бъде видяна в Инкубатора на Sofia Tech Park, и изложбата „Чешки дизайн“ в галерията на Чешкия център в София.
Освен към широката публика и всички с интерес към дизайна, петото издание на МЕЛБА фестивал включва и събития, насочени към професионалисти. Сред тях са МЕЛБА КЛАС на тема дизайн с водещ Ивелина Гаджева от независимата образователна платформа Know-How Show-How, както и дискусия на тема: Етика на комуникацията между клиенти, дизайнери и изпълнители, отново с екипа на Know-How Show-How.
Всички международни лекции ще са на английски език, с осигурен симултанен превод на български. Изложбите, част от програмата, са със свободен достъп, а за МЕЛБА класовете и дискусията се изисква допълнително записване на melba.bg и заплащане на съответната такса.
Организатор на МЕЛБА 2022 е Студио Комплект. Проектът се реализира с подкрепата на Столична община в Календара на културните събития на София.