АРХИВ АВГУСТ/2021

    от Главния Редактор


     

    В разгара на лятото, време за слънце, море и ледени коктейли, списание КИНО предлага на читателите новия си брой, който ще обогати и разнообрази ваканцията.

    Преди шест години пак така в знойното лято ни потресе трагичната вест, че Красимир Крумов – Грец внезапно ни напусна. Режисьор, свързан с „младото българско кино“ от края на 80-те и 90-те години. 

    Филмите му: „Екзитус“ (1989), „Мълчанието“ (1991), „Забраненият плод“ (1994), „Под едно небе“ (2003), „Нощ и ден“ (2006), „Вътрешен глас“ (2008), „Светото семейство“ (2009) са показателни за талантливо, честно и вълнуващо авторско кино. Но Грец е и поет, писател, мислител – интелектуалец от висша класа. Книгите му „Поетика на киното“, „Поетика на българското кино“, „Новият конформизъм“ ще останат в аналите на високата теория, а професор Иван Стефанов пише: „Никаква сериозна история няма да може да се напише, без познаване анализа на нашето кино, направен от Грец“.

    В този брой предлагаме на читателите интервю със сина на Грец – режисьора Петър Крумов и фрагменти от непубликуваната книга на Краси Крумов – Грец „Нищо не изчезва“.

    В рубриката „Сценарни ескизи“ акцент са факсимилетата от режисьорската книга на Методи Андонов и галерия с фотоси за емблематичния му филм „Козият рог“ (1972), който и до днес е водещ в класациите на българските филмови критици. А Анна Топалджикова ни запознава с един малко известен и нелицеприятен за актьорското съсловие на Сатиричния театър факт – организираното през 1969 г. задкулисно събрание на творческия колектив на театъра срещу Методи Андонов, след което той е принуден да напусне Сатирата. С неговите постановки: „Кавказкият тебеширен кръг“, „Михал Мишкоед“, „Старчето и стрелата“, „Смъртта на Тарелкин“, „Ревизор“, „Суматоха“ и др., се свързват едни от най-силните години на театъра, когато всяка премиера беше авангардно, паметно и до днес културно събитие. Но най-омерзително е, че в целия този фарс няма политически и идеологически провокации и подбуди, а уви, по-скоро е въпрос на народопсихология.

    Интересен и осветляващ миналото и настоящето на българското документално кино е разговорът на Светослав Драганов с режисьора Здравко Драгнев, който е и своеобразен авто/портрет на самия документалист.

    За любителите на архивите предлагаме дигитализирания брой 3-ти на списание „Кино“ от 1951 г., свързан с проекта за дигитализация на всички печатни издания на СБФД, а за тези, които се интересуват от тенденциите в съвременното световно кино, е разговорът между Боряна Матеева и Вера Найденова за 74-тото издание на фестивала в Кан.

    Списание КИНО е в партньорство със Столична община, която в този брой се фокусира върху подкрепата, която Столична програма „Култура“ и „Календар на културните събития на Столична община“ оказват на българското кино и през 2021 г. Над 600 000 лв. от бюджета на София се инвестират през тези два финансови инструмента в проекти, посветени на филмовото изкуство.

    Внимание към изобразителното изкуство е отзвукът от състоялата се през юни изложба на Юлиан Табаков „Портрет на умиращ титан“.

     

    Людмила Дякова

                             

     

    РЕДАКЦИОННА КОЛЕГИЯ
     
    ПРОФ. БОЖИДАР МАНОВ
    ПРОФ. ВЕРА НАЙДЕНОВА
    Д-Р ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА
    ДИМИТЪР САРДЖЕВ
    ПРОФ. ИВАН СТЕФАНОВ
    ДОЦ. КАЛИНКА СТОЙНОВСКА
    КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
    ЛЮДМИЛА ДЯКОВА – ГЛАВЕН РЕДАКТОР

                             

     

      СПИСАНИЕ КИНО / АВГУСТ 2021  
      СЪДЪРЖАНИЕ:  
    ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛНИТЕ РАЗМИСЛИ НА КРАСИМИР КРУМОВ – ГРЕЦ – ИВАН СТЕФАНОВ 
    ЗАЩО ПЛАЧАТ ЖЕНИТЕ – КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА
    ФИЛМОВАТА КРИТИКА! А КАКВО БЕШЕ ТОВА? – БОЖИДАР МАНОВ
    КУЛТУРЕН АФИШ: АВГУСТ 2021 – АНАСТАС ПУНЕВ
    КАН 2021. ЕКСТРЕМЕН ФЕСТИВАЛ – ВЕРА НАЙДЕНОВА, БОРЯНА МАТЕЕВА
    КАК МЕТОДИ АНДОНОВ Е СПЕЧЕЛЕН ЗА КИНОТО – АННА ТОПАЛДЖИКОВА
    ПЕТЪР КРУМОВ: СБЛЪСЪКЪТ СЪС СИЛНО ИЗКУСТВО ВИНАГИ Е ЧЕЛЕН – БОРЯНА МАТЕЕВА
    ОБРАЗНO КАЗАНО – АЛЕКСАНДЪР СТАНИШЕВ
    НЕОБИКНОВЕНАТА ОБИКНОВЕНОСТ НА МАЛКИТЕ ХОРА – СВЕТОСЛАВ ДРАГАНОВ
    КОЗИЯТ РОГ – РЕЖИСЬОРСКИ СКИЦИ, ИДЕИ, БЕЛЕЖКИ
    ГАЛЕРИЯ: КОЗИЯТ РОГ
    ОТ АРХИВА: СПИСАНИЕ „КИНО“ 3 БРОЙ 1951

     

      ИЗВЪН БРОЯ:  
    VR 360о И ДИВАТА ПРИРОДА – ПЕТЪР НЕНОВ
    ПОРТРЕТ НА УМИРАЩ ТИТАН – ЮЛИАН ТАБАКОВ
    СОФИЯ Е КИНО – СТОЛИЧНА ОБЩИНА 

     

    Контакти

    София 1504, България
    бул. "Дондуков" 67
    Телефон: +359 2 946 10 62
    e: kino@spisaniekino.com
    ЕКИП

     sbfd.down1